Чрез социалната мрежа Фейсбук, те се организират за обсада на парламента. Идеята е в сряда когато парламентът трябва да гласува оставката на Делян Певски като шеф на ДАНС, да не позволят връщането му в Народното събрание, чрез процедурни хватки и манипулации. Faktor.bg първи разкри опита за тази манипулация.
С писмото, което Делян Пеевски изпрати до медиите в събота се казва: „Пак в тяхно име съм готов да приема Решение на 42-то Народно събрание, с което да се отмени Решението за избирането ми”, тоест той не се отказва окончателно от поста, а е готов да приеме Решение на парламента, което да отмени избирането му. Топ юристи обаче са категорични, че по Конституция Народното събрание може само да прекрати избора на новия шеф на ДАНС и да избере нов, но не и да вземе решение за отмяна на предишно свое решение. Това потвърди в неделя и бившият шеф на парламента Цецка Цачева. Певски говори, че ще приеме варианта отмяна, защото иска да се върне отново в НС. От петък той реално не е вече депутат, съгласно Конституцията, защото е избран за шеф на Агенция, положил е клетва и е встъпил в длъжност. Така автоматично са прекратени правомощията му на народен представител. Основният закон на държавата сочи, че само депутати, избрани за министри, могат след това да се върнат отново в парламента. За зам. министри, шефове на агенции и областни управители това не важи, тоест те автоматично губят правото си да са отново депутати.
В писмото си Пеевски прокарва и друга манипулация: „Неслучайно още не съм подписал акта за встъпване в длъжност”. Юристи смятат, че това му твърдение няма никаква стойност. Работодател му е парламента и той е назначен за шеф на ДАНС с Решение на НС, а подписването му на клетвена декларация се приема като акт и за встъпване в длъжност.
Отмяна на решение на парламента може да постанови само Конституционния съд.
Именно заради тези игрички, гражданите са решили отново да упражнят чрез натиск правото си бъдат чути от самозабравилите се депутати на БСП, ДПС и „Атака”.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.