Партия “Зелените” излязоха с официална позиция, след като стана ясно, че правителството възнамерява да рестартира енергийните проекти с Русия - АЕЦ "Белене" и газопровода "Южен поток". Според тях управляващите се опитват да се пробват на "Руска рулетка", подхващайки гигантски неефективни проекти, за да останат в историята.
“След като експертите още изчисляват колко милиарда евро загуба ни донесе (и продължава да носи) големият „енергиен шлем“ на Георги Първанов, дойде ред и на Бойко Борисов да се пробва в руската рулетка. След телефонен разговор с Владимир Путин премиерът изведнъж започна да чертае светло атомно и газово бъдеще (с държавно участие). Явно и според него, за да влезеш в историята трябва да подхванеш гигантски неефективни проекти, за които бъдещите поколения ще се чудят как „дори само да ги боядисат“, с каквито думи самият Борисов възхвалява диктатора Тодор Живков”, пишат в позиция си, изпратена до медиите "Зелените".
“В момента по света почти не се строят ядрени реактори, защото конкурентоспособността им спрямо редица алтернативи начини за производство на електроенергия намалява с бързи темпове. Освен това, само от началото на годината добивът на електроенергия в България е намалял с 12%, основно заради спадналия почти наполовина износ и запазващите се ниски нива на вътрешно потребление”, казват още те.
Според тях тези данни показват, че нямаме нужда от нови гигантски мощности и икономическият смисъл на един нов блок, независимо дали в Белене или Козлодуй, е повече от съмнителен. “Всъщност, смисъл би имало предимно за строителите на централата, за техните контрагенти и за личностите, стоящи на входа и изхода на българо-руските енергийни отношения. Нова голяма базова мощност означава замразяване на конкуренцията на пазара на електроенергия за десетилетия напред, като държавата ще загуби основанието си да търси и стимулира енергийната ефективност и чистата и безопасна енергетика”, убедени са те.
Според “Зелените” “новият „шлем“ е по-скоро елемент от предизборната кампания за президентските избори, на която двама генерали ще се надпреварват да доказват страстта си към силната ръка и към олицетворяващите я лидери в региона”.
“Силата на един държавник не е в това да гледа социологическите данни и да взема решения на тяхна база, а да успява да осигури на държавата позиция с повече предимства. Няма как да станем енергийно по-независими, като вкарваме милиарди в проекти, зависещи изцяло от Русия, от която вече зависим над 75% като източник на енергия”, казват те.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас