"Да се сложи край на тази срамна тенденция в АЕЦ Козлодуй - да няма друг доставчик на ядрена енергия". Това поиска енергийният експерт Стефан Гамизов в ефира на Би Ти Ви.
Той коментира кризата с газа в Украйна и алтернативите пред българския потребител.
"Трябва да свършим няколко неща. На първо място е необходимо да спрем с тази 100%-ва зависимост от газа с Русия. Много скъпо ни я продават. Още повече, до нас има газ от Гърция и Катар, така че това е повод просто да свършим с този кошмар. Сметките за отопление са в директна връзка с цената на газа и корупцията е свързана именно с това. На второ място - да се сложи край на тази срамна тенденция в АЕЦ Козлодуй да няма друг доставчик на ядрена енергия. Западното ядрено гориво е много по-добро от руското. Бонусът е огромен - самите мощности на руснаците са стари и немодерни, западното ядрено гориво, независимо откъде е взето, е по-качествено, има по-голяма дълбочина на изгаряне. Когато ползваш западни технологии, получаваш евтин ток, когато ползваш руски технологии, получаваш скъп ток", посочи Гамизов.
Редица водещи експерти в сферата на енергетиката работят по проект за ефективност, свързан именно с АЕЦ "Козлодуй".
"Втора година работим по един много добър технически пакет на 5-и 6-и блок в АЕЦ Козлодуй. Ако успеем да го реализираме в следващите 4 години, атомната централа ще може да изплати 80% новия блок с повишевата ефективност в другите два блока. Нарича се ефективност. Със същото ядрено гориво и съоръжение всичко ще бъде много по-евтино", допълни оптимистично Стефан Гамизов.
Според него сагата около "Южен поток" не може да свърши по начина, по който е започнала.
"Не е възможно в тази политическа криза Русия да има собственост в България. Ние имаме българска фирма, която може да построи тръбата, нека руснаците заповядат и после да си прекарат газа", заключи той.
Още от Топ Фактор
Радичков е жив, този път в Ямболско, около Безмер
Сега очаквам селяните около летището, организирани от избирателите на Радев да извадят брадвите си от мазетата и да се озъбят на врага с последните си три зъба
Калина Андролова: Да живей Радев, ПОРЕДНИЯТ!
"България има разпищолен и нагъл криминалитет, прост и некомпетентен елит, съставен от силоваци, спортисти и елементи на шесто, съответно треторазрядна политическа система, структури на сигурността, които буквално се подчиняват и управляват от криминалните мрежи," пише тя
Трети опит на Москва да смени ръководството на СОК „Камчия“ - този път чрез родения в Грозни Саид Решидов
Правителството на руската столица задейства нова схема за възстановяване на пряк контрол над руския анклав на българското Черноморие