Георги Марков
На 23 октомври 1956 г. унгарците започват всенародно въстание срещу комунизма и съветската окупация, което по мащаб ще остане без аналог в социалистическия лагер. На тази дата в 15 часа под красивия мост „Ержебет“ пред паметника на Шандор Петьофи се събират студенти и техни преподаватели със 16 искания за реформи, издигнати са лозунги „Ruszkik,haza!“ /“Руснаци, отивайте си вкъщи!“/. Сърпът и чукът са изрязани от националния флаг. Младежите тръгват към паметника на Бем - национален герой от полски произход, борил се на страната на Унгария в революцията 1848-49 година. Събират се вече около 300 хиляди души - студенти, преподаватели, работници и войници. Шествието тръгва към парламента. Те искат премахване на червената звезда от сградата на уникалният парламент и правителство, на чело с реформатора Имре Надь. Голяма група студенти щурмува Националното радио, след отказа да им бъде прочетена декларацията. Стига се до сблъсък със силите на реда, падат първите убити.
Това възпламенява страната - хората масово разбиват военни складове и превземат полицейски участъци, въоръжавайки се. Войници преминават на страната на въстаниците. На 24 октомври в Будапеща са въведени 290 съветски танкове, 120 бронетранспортьори и 6000 съветски войници. Посрещани са с коктейли „Молотов” и дъжд от куршуми. В унгарската столица пристигат съветските величия Суслов и Микоян. Въстанието обхваща цялата страна и се радикализира. Превзет е Градският комитет на партията в Будапеща и много комунистически активисти и офицери от Държавна сигурност са убити и обесени. На 27 октомври съветската армия временно отстъпва. На 1 ноември Имре Надь слага край на еднопартийната система, страната провъзгласява неутралитет и напускане на Варшавския договор. На на 4 ноември 100 000 съветските войниции нахлуват мощно в Унгария. Започва неравна борба, загиват много граждани. Янош Кадар обявява просъветско правителство. Съпротивата продължава до 10 ноември 1956 година.
ООН, САЩ и Запада предават въстанието. „Дръжте се, идваме!“- тръбят западните радиостанции, но така и не идват... Имре Надь се скрива в посолството на Югославия, но е предаден и отведен от КГБ в Румъния, а по-късно върнат и екзекутиран на 16 юни 1958 година. Кардиналът Миндсенти, благословил революцията, се спасява в Американската легация. Над 2600 загинали, 20 000 ранени и 350 души екзекутирани е тъжната равносметка. Над 200 000 унгарци напускат страната.
Юни 1989 г. Имре Надь е реабилитиран, а тленните му останки поставени на поклонение на Площада на героите. Стотици хиляди присъстват, а студентът Виктор Орбан призовава от трибуната, съветските войски да напуснат страната. Отворена е границата с Австрия и хиляди туристи от ГДР, неискащи да се върнат в страната, минават на Запад. Пада първата тухла от Берлинската стена. 23 октомври става национален празник на маджарите.
Днес, на 60-та годишнина от революцията булевардите са осеяни с огромни фотоси на много убити непълнолетни в неравната борба. Особено вълнуваща е снимката на Ерика Селеш /1941-56/ със шмайзер, сражавайки се срещу съветските танкове с думите: „ Да живее унгарската свобода, да живее родината!“
Дойде и новината, че по искане на Главния прокурор, Върховният съд на Унгария символично е отменил смъртната присъда на Имре Надь.
На 23 октомври тази година в 15 часа, хиляди унгарци ще дойдат пред парламента за да чуят словата на премиера Виктор Орбан и полския президент Анджей Дуда да почетат паметта на загиналите герои.
Дълбок поклон унгарци!
Още от Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари