Разстреляният в Турция руски посланик Андрей Карлов е трето поколение дипломат. Преди да заеме поста в Анкара през 2013 г. е бил пръв дипломат в КНДР и Южна Корея.
Назначението му в Турция идва като изненада за мнозина, разказва “Вести.ру”, цитирани от "24 часа".
“Веднъж Андрей дойде и каза, че му предлагат да отиде в Турция. Съвсем различна дестинация - като се има предвид, че е експерт по Източна Азия. Ако няма да работи повече в Корея, то поне да беше някъде в Югоизточна Азия - Малайзия, Сингапур, Индонезия и т.н. Казах му, че би било интересно да се пробва в друг регион. И той отиде там, работеше с удоволствие. Много се разстрои, когато се случи разривът в отношенията с Турция”, споделя негов колега.
В този труден период на руско-турските отношения Андрей Карлов винаги говорел дипломатично и дискретно. “Трябва да работим все по-усилено, защото осъзнаваме значимостта на своята работа”, казва той в интервю от февруари т.г. В него Карлов подчертава значението на културните връзки, театрални турнета и изложби, които позволяват на гражданите на двете страни да проведат важния междуетническия диалог.
Руският президент Владимир Путин го нарича “брилянтен дипломат”. “Беше човек с добро сърце, познавах го лично”, казва Путин. Последните му впечатления от него са от посещението му в Турция през есента, когато посланикът го придружавал през цялото време. Президентът заяви, че убийството на Андрей Карлов е “особено болезнено” за него. Той предложи изграждане на мемориал на посланика.
Андрей Карлов се ражда в Москва на 4 февруари 1954 г. Учи международни икономически отношения в Московския държавен институт. Завършва Дипломатическата академия на руското МВнР през 1992 г. Карлов е активен дипломат във Външното министерство и заема длъжност като извънреден посланик на Русия в Северна Корея. Бил е и посланик в Южна Корея.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ир попитал веднъж посланик Андрей Карлов: “Защо не ми предложихте по-рано да построя православен храм в Пхенян?”. Карлов обяснява, че това би било намеса във вътрешните работи на страната. “Това няма да е намеса, а добър съвет”, възразил Ким Чен Ир. Така убитият в понеделник руски посланик допринася за изграждането на православен храм в Северна Корея, спомня си протойерей Николай Балашов от Московската патриаршия.
“Познанството ми с Андрей Генадиевич започна през 2002 г. Звънна ми на мобилния от бронирания влак на Ким Чен Ир, докато придружаваше севернокорейския лидер при посещението му в Русия. В Хабаровск Ким Чен Ир внезапно посетил православен храм. После лидерът казал на Карлов, че в Пхенян трябва да бъде построен подобен”, разказва Балашов. Андрей Карлов показва снимки на Ким Чен Ир - баща на настоящия севернокорейски лидер Ким Чен Ун. Така започва историята на построяването на храма “Света Троица” в столицата на една от най-атеистичните страни в света. Андрей Карлов взема присърце този проект и влага много усилия. През лятото на 2006 г. храмът бива осветен. В църквата се извършва и ръкополагането на първите двама севернокорейски православни свещеници. На същото място и точно този ден е и сватбата на Карлов със съпругата му Марина Михайловна. Двамата имат син Генадий, който също е дипломат. В момента е първи секретар на консулския отдел на посолството на Русия в КНДР - пост, заеман навремето и от баща му.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.