24 Ноември, 2024

„Безсмъртния полк“ деградира – основателите му бойкотират неговите инициативи

„Безсмъртния полк“ деградира – основателите му бойкотират неговите инициативи

Сергей Лапенков - един от създателите на инициативата

Режимът на Путин политизира шествието за кремълски интереси

Основателите на движението „Безсмъртния полк“ в Русия са Сергей Лапенков, Игор Дмитриев и техния приятел Сергей – внук на фронтовак, които се опитват да запазят паметта за своите загинали деди. 
По думите на Сергей Лапенков парад на „Безсмъртния полк“ за първи път се провежда в Томск през 2012 г., когато в него участват 6 000 души. А първият  подобен  "парад" се състоя през 1965 г. - в Новосибирск, където местен учител повежда група деца, които носят портретите на своите бащи.
"През 2012 г. на нашия уебсайт изготвихме харта, в която формулирахме принципите на „Безсмъртния полк ". Според тях събитието нямаше политически, нито комерсиален характер, не можеше да служи като платформа за популяризиране на политици и чиновници. И нека не прозвучи наивно, ние просто искахме да запазим спомените за поколението на Великата отечествена война ", казва Сергей Лапенков.

Скоро интерес към движението започват да проявяват политици, които предлагат на Сергей и координаторите в други руски градове сътрудничество. Но иницаторите на „Безсмъртния полк“ отказват да получат политическа и финансова подкрепа.

"През първите две години ние бяхме просто една  общност от хора. Нямахме нито печат, нямахме юридическа регистрация. Нашите координатори в регионите обясняваха на хората, че "Безсмъртния полк" – това е една история за хората и памет за тях, това не е някакъв проект или инициатива, спусната отгоре. Никой не ни спонсорираше. Нашата задача беше просто да се опитаме да превърнем движението "Безсмъртен полк" в народна традиция. Получи се. Тогава историята започна да се пише сама", разказва Лапенков.

Въпреки това, координаторът на „Безсмъртия полк" в Москва, сега депутат в Държавната дума Николай Земцов, който прокламира идеята за  масовост на движението, създава своя организация - "Безсмъртен руски полк" - и започва да си сътрудничи активно с местните власти.

Така гражданската инициатива "Безсмъртният полк" е комерсиализирана и политизирана.

"На мен лично това ми стана ясно много скоро, още през 2014 г., когато разбрах, че държат „Безсмъртният полк " на всяка цена да придобие масов характер. По това време в моя роден Красноярск, където с организацията на движението се занимаваха местни наши другари, чиновници успяха да привлекат в редиците на "Безсмъртния полк" учениците, на които буквално е натрапено да носят плакати със снимки на герои от войните – отбелязва  Лапенков. - И когато журналист пита младите хора каква е историята на човека на снимката, те кратко отговарят:  "На нас ни дадоха тези плакати и ни казаха да отидем, нищо друго за тях не знаем“.
А през 2015 г., след парада, на който носеха плакати със снимки на участници във войната от различни градове, те просто бяха захвърлени в храстите и в кофите за боклук.

"През същата година на сайта на ведомството за държавни поръчки намерихме интересна информация за

платени десетки хиляди за изработването на рекламни материали

Това е било, доколкото разбирам, за плакатите за "Безсмъртния полк", споделя още Лапенков.

Според него, няколко години те са успели да запазят историята, но от чиновниците не може  "нищо друго да се очаква". Той изтъква, че е спрял да ходи на парадите на  "Безсмъртния полк" и сега се занимава единствено със записването на житейски истории на хора, които публикува в своя сайт. По този проект в неговия архив вече има повече от 410,000 истории за ветерани, участници във войните, а това е много по-важно, защото те са непосредствено свързани със семейната памет.

Лапенков подчерта също, че лесно може да бъдат разпознати автентичните митинги на „Безсмъртния полк“ от тези, които се случват днес: участниците в измисления „Безсмъртен руски полк“ вървят под звезда с Георгиевска лента, а инициативите  на "доброволния" полк се провеждат под символите на звезда, в която е вписан кран.

По думите му неговият дядо и много фронтоваци от първите линии не са разказвали на близките си за ужасите, изживяни във войната, защо те самите  не са искали да си ги спомнят.

"За мен, 9 май не е повод за гордост. Това е един показен празник - децата в униформа - и изобщо за мен това е нещо обидно и инфантилно. И ако хората говорят повече за значението на това време, и не се интересуват от броя на участниците в колоните по време на парада, тогава картината ще бъде много по-различна ", подчертава Сергей Лапенков, отвратен от изопачената инициатива.

Източник: begemot.media

Превод:Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства