Невян Гаврилов, Вирджиния, САЩ
Специално за Faktor.bg
За разлика от републиканците, където 10-12 души се борят за партийната номинация, при Демократическата партия вече няма съмнение кой ще се състезава за президент. Хилари Родъм Клинтън още от сега може да бъде посочена категорично за бъдещия кандидат на демократите за изборите през есента. Срещу нея няма сериозен опонент. Остана само един, отявленият социалист Бърни Сандерс, който е без никакви шансове да победи Клинтън на вътрешните избори на партията. Резервните варианти, сегашният вице-президент Джо Байдън и държавният секретар Джон Кери, са именно това, но само ако се случи нещо непредвидено с Хилари.
Макар че е представена за левичарка от консервативния печат в Америка, позициите на г-жа Клинтон са значително повече центристки, а във външната политика - дори десни, в сравнение със сегашния президент Обама. Всъщност, като студентка по право и после като млад адвокат Хилъри Клинтън е привърженичка на Републиканската партия. И не просто привърженичка. Хилари работи за най-консервативния представител на тази партия - Бари Голдуотър. Още съвсем млада, през 1964 година, бъдещата първа дама на Америка, а сега кандидат за президент на демократите става доброволка в кампанията на сенатора Голдуотър за президент, който е наричан " Мистър консерватор" от американските анализатори.
След анексирането на Крим и руската подривна дейност в Източна Украйна, Хилари Клинтън
сравни Путин с Хитлер
А през есента на миналата година пред Института "Брукингс", важен американски мозъчен тръст със седалище във Вашингтон, бившата външна министърка едва прикриваше критиката си към администрацията на президента Барак Обама и сегашния му подход към Русия. Хилъри Клинтън заяви, че Вашингтон трябва да е по-активен в отговор на намесата на Русия в Украйна. "Аз бях и продължавам да съм твърдо убедена, че имаме нужда от съгласувани усилия за възпирането на Русия и по-специално на Путин в отговор на анексията на Крим и продължаващата дестабилизация на Украйна. Мисля, че не сме направили достатъчно в това отношение", категорична беше г-жа Клинтън.
От гледна точка на нашите интереси, евентуалната победа на Хилъри Клинтън би довела до сериозни позиции, а защо и да не кажем - и до важно лоби във Вашингтон в лицето на бившия български президент Петър Стоянов. Семейство Клинтън изградиха много добри приятелски отношения със Стоянов по време на неговото управление. След загубата на изборите за втори мандат, Клинтънови подадоха ръка на Стоянов и той беше поканен в борда на Трилатералната комисия. Бившият американски президент Бил Клинтън подпомогна Стоянов за откриването на неговата фондация „Център за глобален диалог и сътрудничество“ във Виена. Петър Стоянов също е член на фондацията "Клинтън глобал инишиътив"
Българските социалисти в лицето на Ирина Бокова също изградиха добри отношения с един от най-близките някогашни сътрудници на Бил Клинтън - бившия постоянен представител на Съединените щати в ООН и бивш министър на енергетиката , а след това и губернатор на Ню Мексико - Бил Ричардсън. В края на декември, миналата година Бил Ричардсън беше у нас за участие в международна конференция „Борба с насилието и екстремизма. Нов план за сигурност в образованието и културата”. Конференцията беше организирана от ЮНЕСКО и от Атлантическия клуб в България. Според него България може да бъде
мост за подобряване на отношенията
между Америка и Русия. Ричардсън се изказа положително за кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Отношенията между него и Клинтънови не са вече толкова топли след като през 2008 година Ричърдсън, отказвайки се от надпреварата за Белия дом, подкрепи Барак Обама, а не Хилъри Клинтън. За кратък период след избирането на Обама дори Ричърдсон беше считан за възможен кандидат за Държавен секретар. Все пак този пост пое Хилъри Клинтън, а нейният конкурент се очакваше да бъде номиниран за министър на търговията. Това съвпадна с разследване за неправомерни действия на кампанията на Ричърдън и одобрението му в Сената беше под въпрос. Това принуди Ричардсън да се оттегли. Въпреки, че не бяха повдигнати официални обвинения, Бил Ричардсън не получи ново предложение от президента Обама за пост в кабинета.
Друг американски политик от Демократическата партия и близък някога до Бил Клинтън, бившият главнокомандуващ силите на НАТО в Европа, генерал Уесли Кларк, също гастролира преди две години на българската сцена. След края на военната си кариера Кларк направи опит за политическа кариера, но бързо залезе. Изглежда срещу солиден хонорар от все още близките тогава Цветан Василев и Делян Пеевски и тяхната банка КТБ, Уесли Кларк посети учредителния конгрес на партията на Бареков. След острата негативна реакция на българската общественост няма сведения генералът да поддържа все още отношения с "България без цензура", която всъщност се разпадна.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства