Чагри Ерхан, http://www.turkiyegazetesi.com
„Ислямска държава” е постмодерна терористична организация и продукт на постоянните промени и преобразования в Близкия Изток през последните 20 години.
Проучвайки достъпната информация за нейното възникване и развитие можем да открием четири основни особености на ИД.
Първо,
тя е терористична организация, но не само това. Да, за постигането на определени политически цели тя използва като инструмент насилие, което предизвиква страх у хората. Тя използва практически целия арсенал от действия, които традиционно се ползват от терористичните организации: взривове, отвличане на хора, завземане и получаване на финансови ресурси с незаконни средства.
Но в същото време като продукт на новата структура, възникнала след 2003 година в Ирак и прехвърлена с арабските революции в Сирия, има ред уникални черти.
Основата на организацията е съставена от арабо-сунитски племена, които след падането на Саддам Хюсеин и БААС, новото иракско правителство възприема като „чужди”.
За да си разчисти пространство за доминиране, тези групи са готови да
организират терористични атаки, водят война
с несунитските и (или) неарабското население.
Второ,
мнозинството от бойците на организацията са хора, живеещи в региона. Под предлога на така наречения „джихад” те са вербовали
В редиците си 15-20 хиляди души от арабските страни, Кавказ, Европа, Източна Азия и даже Австралия и Америка, но все пак броя на чуждестранните наемници все още не надвишава 20%.
Трето,
режимът на Асад никога не е бил приоритетна цел на терористите. Макар че сега Асад се опитва да си осигури легитимност и да създаде впечатление, че провеждайки военни операции против ИД е част от международната коалиция, всъщност двете страни отдавна правят всичко възможно да не се атакуват една друга. ИД воюва не с войските на Асад, а с новата иракска армия, Свободната сирийска армия и партията Демократичен съюз на Сирия.
Четвърто,
ИД активно работи за разпространяването на своята „марка” на колкото е възможно по-обширна територия (както преди правеше и Ал Кайда). С всеки изминал ден в много от страните, където живеят мюсюлмани-от Тунис до Йемен, от Узбекистан до Либия-възникват нови структури, обявяващи своята лоялност към ИД и, които полагат клетва за вярност на квазихалифата.
Тези малки организации, един вид
купуват „франчайза” „Ислямска държава”
А това доказва, че борбата с организацията няма как да бъде ограничена само по оста Сирия и Ирак.
Когато се води битка с терористични организации е важно да се избегне заблудата, че те си приличат помежду си. Това е важен залог за успеха на борбата с тероризма. ИД има някои уникални особености. Необходим е детайлен анализ на структурата, с която трябва да се води борба, а също така съгласуване на политически, дипломатически, военни, разузнавателни, социални и икономически мерки.
Затова в момента много по-важно е да не се допуска повече ИД да нанася щети, но в същото време без комплексен план, който да бъде реализиран на територията на Сирия и Ирак с широка международна подкрепа. Иначе желаната цел трудно ще бъде постигната, само краткосрочните операции няма да постигнат значителен и траен ефект.
Както се казва: не можеш да победиш маларията като ловиш комарите, трябва да пресушиш блатото.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме