Италианският министър-председател няма да има мнозинство в Сената, за да прокара плана си за реформи. Това стана ясно, след като 13 сенатори от неговата лявоцентристка Демократическа партия оттеглиха подкрепата си за тях в знак на протест, съобщи "Ройтерс".
Ренци планира да премахне избирането чрез пряк вот на Сената, за да може законодателството да се приема по-лесно. Този план премиерът обяви, когато встъпи в длъжност през февруари. Днес планът беше подкрепен в комисията по конституционни въпроси на Сената.
По-рано тази седмица Ренци отстрани от комисията двама опоненти на реформата от неговата Демократическа партия. Това породи протеста в партийните редици и днес в отговор 13 сенатори от Демократическата партия казаха, че суспендират членството си в парламентарната група, обвинявайки Ренци в авторитарни тактики, които са в противоречие с конституцията. Те заявиха, че искат открита дискусия с премиера.
Сенаторите не казаха дали се напуснат окончателно Демократическата партия и техните действия бяха възприети повече като предупредителен изстрел към Ренци, отколкото като непосредствена заплаха за оцеляването на неговото правителство.
Единият от двамата сенатори, отстранени от Ренци от комисията, е Джузепе Чивати, който често пъти критикуваше премиера. Той определи отстраняването си като политическа грешка и опит да се елиминират дисидентите в партията.
Голямата победа на Демократическата партия на евровота миналия месец беше до голяма степен възприета като лична победа за Ренци, но въпреки неговата популярност, той така и не успя да напредне с обещаните реформи. Една от тези реформи визира Сената, който според Ренци бави законодателния процес и за него се харчат ненужно много финансови средства.
Неговата пътна карта за реформи на избирателния закон, договорена през януари с дясноцентристкия лидер Силвио Берлускони, също не напредна в парламента и Берлускони няколко пъти намекна, че може да оттегли подкрепата си.
Ренци, който е на обиколка в Азия тази седмица, вчера заяви, че евровотът е показал, че италианците го подкрепят и каза, че е решен да продължи с реформите въпреки политическата съпротива.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта