25 Ноември, 2024

​Huffpost Home: Малкора фаворит за шефския пост в ООН, Бокова губи подкрепа

​Huffpost Home: Малкора фаворит за шефския пост в ООН, Бокова губи подкрепа

Сузана Малкора, външният министър на Аржентина и бивш високопоставен служител в ООН се очертава да бъде сред фаворитите за генерален секретар на Световната организация. Това пише HUFFPOST HOME.

Следващото явяване на кандидатите за поста на Бан Ки Мун в ООН пред широката публика е насрочено за 7 юни. Ако бъде спазен посоченият график, Сузана Малкора ще може да направи своето експозе още във вторник. Другият кандидат, който ще бъде изслушан същия ден е Мирослав Лайчак, външен министър на Словакия.

Очаква се също към вече обявените кандидати да се присъединят още Кевин Ръд, бивш премиер на Австралия, Кристиана Фигерес. Все още не и излъчен и кандидат от Африка.

В статията на HUFFPOST HOME се отбелязва, че не е изключено да има и трето изслушване на номинираните за високия пост в края на юни или юли, през което време Съветът за сигурност ще има възможност да огледа прецизно кандидатите. Едва ли обаче той ще вземе окончателно решение до септември месец, коментират дипломати.

Авторът на анализа припомня, че първото изслушване на деветте кандидати за шеф на ООН е било в средата на април. От тях четири са дами, като само една от Източна Европа - българката Ирина Бокова – генерален директор на ЮНЕСКО, чиято номинация обаче не се приема с особен ентусиазъм и одобрение. В подобна ситуация са и Наталия Герман, бивш министър на външните работи на Молдова; Вук Йеремич, сръбски политик и бивш президент на Общото събрание на Сърбия; Сърджан Керим, медиен бизнесмен и бивш външен министър на Македония; Игор Лукшич, министър на външните работи на Черна гора и Весна Пушич, бивш външен министър на Хърватия.

За разлика от тях Сузана Маркора, която не идва от Източна Европа, е кандидат с изключителна биография и качества.

Била е заместник-ръководител на програмата World Food Program, началник на операциите за подпомагане опазването на мира в рамките на ООН. Преди това Малкора има 25 години опит в частния сектор, включително е заемала топ позиции в IBM и Telecom Аржентина. Тя е сред жените, които работят упорита за защита правата на жените по света. Сериозен неин конкурент може да се окаже източноевропееецът Данило Тюрк, бивш президент на Словения и помощник генерален секретар на ООН по политическите въпроси. Той е добре приет в много страни. Но той е ревностен защитник на правата на човека и спазването на международното право, което може да не се одобри сред много от общо 193 държави членки на Организацията.

Влизането на Сузана Малкора в състезанието би осигурило на Източна Европа да изстрелят точния човек на върха на ООН. Тя има голям опит и като администратор в Генералния щаб и като организатор на полеви и мироопазващи операции, заради което никой от другите източноевропейски кандидати не могат да се мерят с нея, твърди Данило Тюрк.

В статията се посочва също, че аржентинката Сузана Малкора е не само добре известна на делегатите в ООН, но и може да представлява както развиващите се страни, така и проспериращи държави от Запада, като например Франция. Освен това тя ще задоволи и желанието именно дама да оглави Организацията на обединените нации. Нейната кандидатура може да бъде и лакмус тест за Москва и Пекин, но няма очевидна причина тя да не спечели битката за високия пост. Главната жертва на номинацията на Малкора вероятно ще се окаже отдавна установената призумция за спазването на ротационния принцип при избора на генерален секретар на ООН, се казва на финала в статията.

Сподели:

Роб Бауер: Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

"Здравословна и легитимна дискусия, която трябва да се проведе“

Украински дронове камикадзе са поразили петролната база в руската област Калуга

Украйна вече често провежда операции за унищожаване на предприятия на територията на РФ, които работят за военния потенциал на страната агресор

Британски шпиони ще противодействат на руската кибервойна с лаборатория с изкуствен интелект

Великобритания и нейните съюзници от НАТО "наблюдават" Москва и се борят срещу атаките ѝ както открито, така и "зад кулисите"