Премиерът и президентът на България се разминаха в тона. Това гласи ироничното заглавие на авторитетния руски бизнес всекидневник „Коммерсантъ“ относно риториката на Бойко Борисов срещу ЕС заради санкциите към Москва и критиката на Росен Плевнелиев срещу политиката на Кремъл в Украйна.
„Премиерът на България постави пред Брюксел въпроса за последиците от „санкционната война“ между ЕС и Русия, „генерираща огромно финансови загуби“ за местния бизнес“, пише кореспондентът на изданието в София Николай Марченко. Става дума за срещата на Борисов с първия дипломат на ЕС Федерика Могерини, посетила София тази седмица. „Натискът от контрасанкциите на Русия е огромен и той е само срещу България, това трябва да го отчитате, ако сме важни за вас“, обърна се тогава премиерът към Могерини.
Според изданието „господин Борисов не мина без красноречиви по негово мнение примери като подсети Брюксел за отказа на София от проекта на „Газпром“ „Южен поток“. Как да обясня на българите, че “Южен поток” за България е лош, а за съседите ни Гърция и Турция - не е. Въпреки че Гърция също като нас е член на ЕС и НАТО, а Турция - на НАТО?“, цитира го „Коммерсантъ“.
Водещият руски вестник пише, че „госпожа Могерини не се реши за конфронтация с българския премиер, отговаряйки дипломатично и игрнорирайки директния въпрос за последиците от санкциите за София и други страни в региона“. „Тя подсети премиера на България, очевидно обръщайки се към редица членки на ЕС за необходимостта от единство в Евросъюза“, в това число и що касае Русия“.
Изданието пише, че същевременно президентът Росен Плевнелиев по-рано остро разкритикува Москва за политиката към Киев, сравнявайки я „с преместването на границите със сила по време на Втората световна война“. „Коммерсантъ“ пояснява, че българският държавен глава „продължава да заема твърда позиция към Русия, застъпвайки се за Украйна при всяка възможност“: „По-рано през юли той посети Киев, където обеща, че „София никога няма да признае анексията на Крим“.
Различията в реториката на двамата първи лица на България коментира за „Комерсантъ“ бившият посланик в Москва (2001 – 2005) Илиян Василев, чието име влезе в черния списък на МВнР на РФ за влизане в Русия: „Тъй наречените разногласия между премиера и президента са просто две страни на един и същ проблем - нито премиерът е защитил анексия на Крим, нито президентът е казал, че не губим от санкциите. Просто българската позиция трябва да покрива всички аспекти и настроения в българското общество“.
По думите на Василев президентът има пълномощия да говори за външната политика и отбраната и затова дава „тези оценки за преместване на границите и заплаха за европейския ред и сигурност“. Премиерът пък според дипломата е принуден да се придържа към общите констатации на ЕС и НАТО за това дали е налице агресия и анексиране на Крим и война в Източна Укарйна. „Премиерът води изпълнителната власт и преимушествено отчита негативния ефекти върху икономиката и финансите - от тук и негативната му оценка“, обяснява Василев.
Българският дипломат даде да се разбере, че Москва по-добре да не се надява на „разцепване в управляващите елити на България относно двустранните отношения с РФ“: „Много ще сгрешат онези, които си мислят, че тези т.н."различия" отварят пролуки в степента на готовност на страната да реализира общоевропейски политики“.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта