30 Март, 2026

​Ново откритие на съседите: И човекът е произлязъл от Македония, а не от Африка

​Ново откритие на съседите: И човекът е произлязъл от Македония, а не от Африка

Македонски учени и палеонтолози доказват, че в околностите на село Стамер, в близост до град Делчево, се намира тайното място, от където е произлязъл човекът и е започнала неговата еволюция. Точно там е открита и единствената праисторическа гробница на животни, пише македонският вестник aktuelno24.mk.

Фосили от праисторически животни, на възраст 10 хиляди години, които днес се срещат единствено в Африка, откриха изследователи в близост до град Делчево, на 200 км източно от Скопие. Тук е намерен преди седем години череп на първия жираф в Европа и остатъци от мастодонти. На същото това място са открити и фосилни остатъци на праисторически носорог от преди 3 или 5 хиляди години.

Ледниковият период на земята завършва някъде около 2 милиона години. С откриването на костите на праисторическия носорог преустановихме проучванията в района на Стамер. Всички се надяваме, че през следващия период нашата институция ще получи повече пари, за да продължим изследванията – казва

Ивица Здравков от Природо-научния музей в Македония.

На праисторическата гробница, в близост до делчевското село Стамер съвсем случайно попада преди седем години, през месец март минният инженер Любе Митовски, който под ерозиралата почва в това землище открива костите на праисторически животни. 

Сподели:

Коментари (0)

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

Британски военен източник също изрази опасения, че САЩ могат да откажат да защитят източния фланг на НАТО в случай на нападение

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Ръстът на цените идва на фона на продължаващия конфликт със Съединените щати и Израел, започнал на 28 февруар

Мицоски се забрави: При нашия източен съсед политиците, за да приложат принципа на Живковизма, чакаха десетилетия

Мицоски се забрави: При нашия източен съсед политиците, за да приложат принципа на Живковизма, чакаха десетилетия

"Ние можем да влезем в приключение. Ние не игнорираме слона, слонът е в стаята, донесоха го тези преди нас, но без да имаме ясен край, без да знаем какво получава македонската общност в България", заяви той