Руският президент Владимир Путин беше нещо като бияч (на руски е пренебрежителното „вышибала“ - бел. Авт.) в кабинета на кмета на Ленинград, а след това и Санкт Петербург - Анатолий Собчак. Това сподели бившият депутат на тогава все още Ленинградския градски съвет (Ленсовет) Константин Митчин, който в периода 1991 – 1993 г. е заемал поста и на началник Управление на градския изпълком по регионални и междурегионални икономически връзки. Днес – ръководител на създадения от него Фонд за защита на гражданите при съдебни злоупотреби.
Константин Митчин си спомня първата си среща с бъдещия президент и премиер на Руската федерация, когато онзи не заема нито един значителен пост. „Ето как срещнах Путин. Подготвих обръщение до Собчак, който е имал приемна в Мариинския дворец. Аз идвам на прием, влизам в приемната, представям се...Един от тримата мъже е млад, нисък, със спортна фигура, светла коса и леко плешив...Казва ми, че помни за визитата ми, но при Собчак сам няма да вляза...“, разказва бившият депутат.
Тъй като е готвел обръщение към кмета точно във връзка със злоупотребите с храни в „Ленплодовощпром", сам младият човек от приемната не го пуска: „Не можете сам! Градът има нужда този човек също да е на същия прием!“. „Разбирам, че сам или няма да вляза или ще вляза с този човек...Той влезе пред мен и щом влезе в кабинета на Собчак, започна да разправя колко картофи и моркови има в града...А кой е човекът? Не е ясно“, продължава Митчин.
После научава, че пъргавият посетител е и.д. началник на "Ленплодовощпром": „Вместо онзи, когото свалихме заради масовите кражби...“. Но ролята на Путин се проявява минути по-късно, когато докладът на чиновника за плодовете и зеленчуците приключва, а Митчин едва успява да каже по какъв въпрос идва. „След малко в кабинета влиза младият човек от приемната и казва:
„Времето ви изтече!“
Казвам му: „Аз и дума не успях да промълвя...Този през цялото време говореше!“ Отговаря ми: „Нищо не знам. Времето ви изтече! Напуснете кабинета, моля!“ „Какво да правя? Излязох от кабинета, без да кажа каквото трябва на Собчай. А после научих за кой става дума...Засичах се снего после само в Смолни (резиденцията на Ленин, използвана за губернаторска в Санкт Петербург днес – бел. Авт.) Това бе Владимир Владимирович Путин. Нещо като бияч в приемната...“
Според Митчин Путин, а също така работилите с него в кметската администрация в Санкт Петербург бивш вицепремиер, член на борда на „Газпром“ и действащ представител на президента в ОПЕК Виктор Зубков, президентът на „Газпром“ Алексей Милер и шефът на ЦИК на РФ Владимир Чуров са бившите агенти на КГБ. „И такива полковници и подполковници, майори и прочие бяха много...Това беше ясно обмислена система как да се напусне КГБ, да се създаде нова структура в държавата, за да са винаги край „хранилката“. А какво ще е с държавата? „Ще видим, ще покормуваме...“, обобщава Константин Митчин.
Митчин разказва за периода, преди Путин да заеме поста на Ръководител „Международни икономически отношения“ към Община Санкт Петербург и да се заеме с бартерни сделки със Запада на принципа „храни срещу цветни метали“. Тогава председателят на Комисията по продоволствие разкри, че заради сделките на близкия до кмета Путин „бюджетът на града е ощетен с няколко десетки милиона долара“. Според различни източници, тогава благодарения на бъдещия „стопанин на Кремъл“ храните така и не са стигнали до социално-слабите и пенсионерите във втория по големина руски мегаполис – нищо, че след разпадането на Съветския съюз буквално нямали какво да ядат.
Разказът му идва седмици, след като избягалият в САЩ петербургски бизнесмен Максим Фрейдзон даде скандално интервю за радио „Свобода“, в което сподели как Путин и помощникът му Алексей Милер го рекетирали в Смолни в началото на 1990-те. Според предприемача, той се е срещал с Путин като ръководител по международни връзки на няколко пъти относно програмата за въоръжаване на милицията. Ставало дума за 10 хил. долара, ако иска да работи с Общината и МВР на Санкт Петербург. „Путин просто рисувал сумата на листчето по време на разговора, а парите взе помощникът на Владимир Владимирович Льоша Милер“ (сега президент на „Газпром“). „Лично в ръцете на Путин парите не съм давал...“, твърди бизнесменът, който заплаши да съди руския президент за рекета преди четвърт век.
В галерия:Константин Митчин
Превод: Николай Марченко, Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства