Руското правителство одобри в петък пакет поправки към Закона за противодействие на тероризма, според които ще бъдат въведени нови ограничения за пътувания в чужбина на руски граждани, съобщава newsru.co.il.
След приемането на закона властите ще могат да забраняват на граждани на Федерацията да напускат страната заради подозрения в извършване на престъпления с екстремистки характер.
Анализатори и граждански сдружения коментират, че приетият от управляващите в Русия закон е насочен не срещу терористите, а по-скоро към инакомислещите и противници на Путин, което на практика ограничава техните граждански права.
Председателката на организацията на Гражданския фронт на Петербург Курнисова смята, че гласуваните от руската Дума анти-екстремистки мерки на практика дават възможност на държавните органи да възпрепятстват гражданите да напускат страната (rusmonitor.com/segodnyashnijj-den-dlya-rossii.html).
Съгласно новият закон те имат право да задържат всеки, който е бил предупреден, че може да излезе от страната единствено със съдебна заповед. По този начин ще бъде затвърдена практика, която вече е реалност в Русия: да се използва анти-терористичното законодателство не срещу екстремистите, а срещу политическата опозиция.
Според Курнисова този ход показва, че Кремъл има интерес по-голям брой политически опозиционни лидери да напуснат Русия, защото тези, които са на власт „разбират, че ситуацията в страната се влошава с всеки изминат ден и по този начин ще им бъде по-лесно да контролират ситуацията, ако тези, които имат опит в организирането на митинги бъдат извън страната.
Подобен ход, разбира се, не е нищо ново за диктаторите: Кремъл просто върви по стъпките на Третия Райх, коментират анализатори.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.