25 Ноември, 2024

​Радев: Укрепването на НАТО трябва да става паралелно с диалог с Русия

​Радев: Укрепването на НАТО трябва да става паралелно с диалог с Русия

Укрепването на НАТО трябва да върви успоредно със задълбочаване на политическия диалог с Русия. Това заяви президентът Румен Радев преди срещата си с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг в Брюксел, предаде БГНЕС.

По думите на държавния ни глава САЩ и НАТО трябва да водят борба с Ислямска държава, като си сътрудничат с Москва. 

„Това са заплахи, които не могат да бъдат преодолени освен от съвместните усилия на НАТО и Русия, както в Близкия Изток така и по целия свят“, категоричен бе Радев.

„Увеличено присъствие на войски на НАТО е пропорционален отговор на поведението на Русия, която изгради голяма военна мощ в последните години и прояви агресия срещу Украйна. Ние не желаем противопоставяне и нова Студена война. Продължаваме да поддържаме възможността за диалог с Москва“, заяви Столтенберг. 

"Самият факт, че аз в ролята си на български президент на своята първа визита в чужбина посещавам главната квартира на НАТО, показва значението му за България като организация на споделени ценности и отговорности", отбеляза Радев.

Преди визитата си в Брюксел ген. Радев даде интервю пред EurActiv, в което опипа почвата за предстоящите си срещи с висши политици, като изрази мнение, че България само губи от санкциите срещу Русия и не вижда да има полза от тях.

Вчера президентът се срещна с шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, но темата за санкциите почти не бе засегната. 

"Сега не е време за промени", попари призива от интервюто му Юнкер и основните обсъждани въпроси бяха сигурността на българските граници и бъдещия еврокомисар.

Днес президентът ще има срещи и с българската делегация в централата на НАТО и във военното командване на Алианса в белгийския град Монс, където е предвидена среща с генерал Къртис Скапароти - върховен главнокомандващ на ВС на НАТО в Европа.

Моментът е особен, защото в Източна Европа е в сила най-големият план за подсилване на границите на Алианса след края на Втората Световна война.

Вече са изпратени 4 батальона в Балтийските държави и Полша от 800 военни. 

В Югоизточна Европа за 9 месеца ще бъдат ротирани бронетанкови войски от САЩ, а България и Румъния ще бъдат домакини на множество мащабни военни учения. 

В Румъния ще бъде изградена многонационална бригада,в която България ще се ангажира да прати до 400 военнослужещи. 

Черноморският регион от ключово значение за Алианса.

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"