25 Ноември, 2024

​Ричард Гоуън: България направи лош избор, трябваше да издигне Георгиева по-рано

​Ричард Гоуън: България направи лош избор, трябваше да издигне Георгиева по-рано

Цари голямо объркване, тъй като един много голям брой дипломати в Ню Йорк очакваха тази седмица Кристалина Георгиева да се включи в тази надпревара. Очевидно това нейно влизане засега е най-малкото отложено. Всички в ООН са много заети с подготовка за седмицата на сесията на Общото събрание, която започва на 20 септември. Тогава и президентът Обама ще е в Ню Йорк. Повечето наблюдатели чакат следващото гласуване в Съвета за сигурност на 26 септември. Това ще стартира процеса наново. Това обяви пред Соня Каникова Ричард Гоуън, постоянен сътрудник на Европейския съвет по международни отношения и експерт и преподавател в Центъра за международно сътрудничество на Нюйоркския университет. Интервюто с него е било поръчано за БНР, но не е излъчено.

Той коментира и темата – как се отразява обявеното решение на българското правителство да оттегли подкрепата си за Ирина Бокова, ако тя не се класира на едно от първите две места на 26-ти?

„Мисля, че просто е справедливо по отношение на Ирина Бокова да й се даде един последен шанс да покаже, че все още е обещаващ кандидат. Руснаците най-вече мислят, че ще е несправедливо Бокова да бъде изтласкана извън надпреварата преди следващото гласуване. Така че тя да има един последен шанс да покаже, че все още може някак си да се задържи в надпреварата. Но реалността е, че Бокова нямаше добри резултати в предишните кръгове, позицията й се смъкна надолу, към средата на групата кандидати, и е твърде малко вероятно тя да може да се класира сред първите двама. Ако това са условията, които българското правителство е поставило, Бокова ще е на път да напусне тази надпревара в края на септември“.

Ричард Гоуън прогнозира, че Гутериш ще продължи да се представя много силно и ще е начело и в следващия кръг. „Той е начело от самото начало, има много силна база от поддръжници. Докато други кандидати се движеха нагоре-надолу в отделните гласувания, Гутериш се задържа на върха. Очаквам пак да е така. Мога да си представя, че руснаците се опитват да упражнят натиск в подкрепа на Бокова, за да получи тя повече положителни гласове този път. Но реалността е, че САЩ и Великобритания ще упражнят натиск в обратна посока и ще се опитват да ограничат гласовете за Бокова. Ние просто не знаем кой ще има по-голям успех – Москва, или Лондон и Вашингтон. По време на Общото събрание сигурно ще има задкулисни дискусии между различни лидери, за да се опитат да постигнат съгласие по гласовете в следващия кръг. Трудно е да се предвиди какви ще са резултатите.

Гоуън е категоричен, че все още има място за влизане на Кристалина Георгиева в надпреварата, въпреки, че събитията през последните седмици не бяха добри за нея. „Неуспешният опит да бъде включена в надпреварата се отразява на репутацията й, но щетата не е фатална. Разбирането в ООН и в Съвета за сигурност за нея като за високо квалифициран кандидат не се е променило. Никой не оспорва това, че тя притежава уменията и квалификациите за поста генерален секретар. Ако влезе в надпреварата, тя все още има шансове за успех. Проблемът по-скоро е в това, че Гутериш се представя толкова добре от самото начало. Той има много силна дипломатическа подкрепа на високо ниво, както вътре в Съвета за сигурност, така и извън него, така че въпросът е дали Георгиева би била предпочетена пред него. Няма как да сме сигурни в това. В ООН усещането е, че Гутериш проведе и води ясна и почтена кампания, с много по-малко бъркотия отколкото видяхме около българските кандидати, така че много хора си казват: той направи добра кампания, да му дадем поста. Така че Георгиева ще трябва да преодолее впечатлението, че постът вече принадлежи на Гутериш“. Еспертът признава, че големият въпрос пред Георгиева от началото на годината и до днес е дали Русия би я приела за генерален секретар. Отговорът все още е неясен. Моето мнение е, че ако Георгиева беше участник в надпреварата от самото начало, тя щеше да е водещият кандидат във всеки кръг. Фактът, че е от Източна Европа и жена щеше да й даде голямо предимство пред Гутериш. Така че, ако накрая нито Бокова, нито Георгиева спечелят поста, като погледнем назад, ще си кажем, че България направи лош избор и трябваше да избере Георгиева по-рано, защото в началото на тази година тя имаше по-добрия шанс, допълва Гоуън.

Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"