14 Май, 2026

​Стотици мъже от Алепо са изчезнали, обяви ООН

​Стотици мъже от Алепо са изчезнали, обяви ООН

Стотици мъже изглежда са изчезнали след преминаването от контролираните от бунтовниците райони в Алепо в териториите под контрола на правителството, съобщиха от ООН, цитирани от световните осведомителни агенции.

Сирийските правителствени сили превзеха най-малко 75% от източните части на града от бунтовниците през последните седмици.

Десетки хиляди цивилни напуснаха тези квартали, като повече от 8 000 души са напуснали по време на хуманитарната пауза в четвъртък.

От ООН също така уточниха, че бунтовниците спират хора да напускат. На пресконференция в Женева говорителят на Върховния комисар на ООН за правата на човека посочи, че до 100 хил. души са хванати в капана на все по-свиващите се територии в източните части на Алепо под контрола на бунтовниците.

Информациите варират за това какво количество хора остават и колко са избягали от източните части на Алепо, но според говорителя ООН са събрали доказателства, че "стотици" мъже може да са изчезнали след напускането на източните части и отправяйки се към териториите под контрола на сирийското правителство.

"Като се имат предвид ужасяващите сведения за произволно задържане, изтезания и изчезвания, ние, разбира се, сме дълбоко разтревожени", изтъкна говорителят, имайки предвид действията на сирийския режим.

Въпреки че в четвъртък Русия, съюзник на сирийския президент Башар ал Асад, обяви, че боевете са били прекратени, за да се даде възможност на цивилните да напуснат, различни източници съобщават, че нищо не се е променило и сухопътните сили са продължили своята офанзива, като през нощта са били извършени ракетни атаки и въздушни нападения.

Според цивилната спасителна групировка, известна като "Белите каски", 46 цивилни са били убити и други 230 са били ранени в четвъртък в източните части на Алепо. Били са хвърлени и три варелни бомби, в които е имало хлор.

Въпреки че в четвъртък Русия обяви, че боевете са били прекратени, различни източници съобщават, че нищо сухопътните сили са продължили своята офанзива

Сподели:

Коментари (0)

"Моделът Асад“: Иранският елит готви бягство към Москва

"Моделът Асад“: Иранският елит готви бягство към Москва

След провала на преговорите със САЩ и нарастващия натиск върху режима в Техеран анализатори предупреждават, че висши ирански представители може да потърсят убежище в Русия по сценарий, напомнящ бягството на Башар Асад

Полша засече над Балтийско море руски разузнавателен самолет с изключени транспондери

Полша засече над Балтийско море руски разузнавателен самолет с изключени транспондери

Уточнява се, че е прехванат Ил-20 - тези самолети са оборудвани с радарни системи и средства за радиоелектронно разузнаване

ЕС обмисля да ограничи срока за пребиваване на руските дипломати до 5 г. - Митрофанова е у нас шеста година

ЕС обмисля да ограничи срока за пребиваване на руските дипломати до 5 г. - Митрофанова е у нас шеста година

Вече има случай, при който на руски дипломатически представител, след пет години служба, е отказано удължаване на статута и му е даден месец да си опакова багажа