Американка от ирански произход стана първата жена, носителка на най-престижната математическа награда - медал "Фийлдс", който представлява еквивалент на Нобеловата награда в областта на математиката, съобщиха Ройтерс и Франс прес..
Мариам Мирзакхани е професор в Станфордския университет в Калифорния. Тя е редна през 1977 година в Техеран и получава докторска степен в Харвардския университет през 2004 година. Тя споделя наградата "Фийлдс", която се присъжда на четири години, с още трима други математици. Това са Артур Авила, французин от бразилски произход и професор в Националния център за научни изследвания, Манджул Бхаргава, американски професор в Принстънския университет и Мартин Хайрер, австрийски изследовател в британския университет в Уоруик.
Медалът "Фийлдс" ще бъде връчен в сряда по време на Международния конгрес на математиците, който се провежда в Сеул.
Мариам Мирзакхани е специалист по геометрия на необичайните форми. Тя откри нови начини за изчисляване на обекти с хиперболични повърхности, като например седлото на кон.
Мирзакхани е носителка и на наградата "Блументал" за принос в математическите изследвания през 2009 година и на наградата "Сатър" на Американското математическо дружество през 2013 г.
"Това е голяма чест за мен и ще бъда щастлива, ако моят пример послужи за вдъхновение на младите жени по света, занимаващи се с наука и математика", заяви Мирзакхани, след като узна, че е удостоена с високото отличие.
Високото отличие се присъжда от 1936 година на най-много 4 математици на възраст под 40 години. Лауреатите получават 15 хиляди канадски долара /около 11 хиляди евро/.
Призът е бил предложен от канадския математик Чарлз Фийлдс, който почина през 1932 година. Той завещава цялото си наследство на науката, за да финансира тази награда.
Сред 55-те лауреати на престижната награда най-много отличия са получили американски и френски математици - съответно 13 и 12.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства