Македония се нуждае от помощ за справяне с бежанската вълна, но не очаквам тази криза допълнително да дестабилизира страната. Това заяви за БГНЕС Зоран Заев, лидер на Социалдемократическия съюз на Македония /СДСМ/ - най-голямата опозиционна партия.
Зоран Заев подчерта, че в момента в Македония гражданите и политическите сили са обединени, работят заедно, за да могат да се справят с бежанския проблем. "В Македония всички заедно се опитваме да намерим решение, но при това не забравяме за хуманитарния характер на проблема. Надяваме се, че нашата хуманност ще бъде забелязана и оценена отвън", каза той.
Лидерът на СДСМ заяви, че те подкрепят държавните институции, но също така се стараят да бъдат коректив, за да не се случат неприятни ситуации. Заев даде за пример последните събития от петък, когато полицията е била изправена срещу бежанците. Според него тогава на косъм се е разминала ситуацията да бъде изпратен един лош сигнал към световната общественост за случващото се в страната. Заев подчерта, че гражданите на Македония добре разбират, че много от тези бежанци са били принудени не по свое желание да напуснат родните си места, бягайки от ужасни неща.
"Македония трябва да използва всички ресурси. Опозицията също е готова да помогне с целия си човешки и материален потенциал, с който разполага, за да можем да организираме по-хуманен престой и транспортиране на бежанците, които преминават през нашата страна. Ние държим на това да не загубим своята човечност", каза Заев.
Той подчерта, че проблемът с бежанците не е проблем само на една отделна страна, а на целия Балкански регион. Лидерът на СДСМ е убеден, че Европейският съюз се опитва да намери начин да помогне на всички страни, които са засегнати от бежанската криза. Според него тази помощ може да бъде не само финансова, но и по линия на хуманитарните неправителствени организации.
Според данните на международните организации през последните два месеца от Гърция в Македония са влезли около 44 000 бежанци. Те са изпратени организирано от гръцките власти в Македония. На 20 август правителството в Скопие обяви кризисно положение по южната и северната граница.
Преди бежанската криза Македония беше изправена и пред тежка политическа криза, причинена от управлението на премиера Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Десетки хиляди граждани излязоха по улиците на македонските градове, за да протестират срещу корупцията и авторитарните методи на управление на Груевски и неговата клика. Започнаха преговори между четирите основни политически сили с посредничеството на ЕС и САЩ, в резултат на тях беше взето решение за провеждането на предсрочни парламентарни избори през април догодина.
Коментирайки актуалната политическа обстановка в Македония, Зоран Заев заяви, че СДСМ ще спази своя ангажимент и ще се върне в парламента. Целта на това завръщане е да се помогне на институциите да започнат да работят на едни демократични и открити принципи.
"Ние ще се върнем в парламента, за да можем да върнем демократизма на институциите, да нормализираме цялостната политическа ситуация и да организираме заедно с властта изборите на 24 април 2016 г. И накрая да победим това управление и то да отиде в историята", каза Заев.
Сред първите стъпки, които се очакват през новия политически сезон е внасянето на закона за специалния обвинител между 1 и 15 септември. Заев са надява той да бъде избран на 15 септември.
Според него важна стъпка за по-нататъшната демократизация на страната са промените в изборното законодателство. Става дума за промяната предложена от самия него в Македония да бъде създадена 1 изборна единица, а не 6, както са в момента.
"Ако всички политически сили са демократично настроени, тези промени трябва да бъдат извършени", заяви Заев. "Досега големите партии бяха затворени. С промяната на модела от 6 изборни единици в 1 големите партии като СДСМ, ВМРО и двете най-големи албански партии - Демократичният съюз за интеграция и Демократическата партия на албанците - ще загубят места, но ще спечелят гражданите и демокрацията в Македония", добави той.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства