17 Юни, 2026

137 000 мигранти са прекосили Средиземно море през 2015 г.

137 000 мигранти са прекосили Средиземно море през 2015 г.

Рекорден брой бежанци са прекосили Средиземно море и са пристигнали в Европа от началото на годината досега, става ясно от доклад на ООН, цитиран от АФП.

137 000 души са прекосили морето от януари до юни, като са пристигнали в Гърция, Италия, Малта и Испания. Броят им се е увеличил с 83% в сравнение със същия период на миналата година.

Най-големите групи са от сирийци, афганистанци и еритрейци. Над 1800 души са намерили смъртта си, докато опитвали да прекосят Средиземно море.

"Европа преживява морска бежанска криза от исторически мащаби", се казва в доклада на ООН. Според данните се очаква ситуацията в близките месеци да се влоши още заради лятото и хубавото време, което ще увеличи броят на идващите емигранти.

Преди два дни Италия спаси нови 3000 души от опасните води между Африка и Европа. Лидерите на страните членки на Европейския съюз постигнаха съгласие за връщане в родината на всеки, който не отговаря на изискванията за бежански статут. Това беше прието, за да обезкуражи хората да предприемат опасното пътуване през Средиземно море.

Сподели:
Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Техеран: Президентите на САЩ и Иран да подпишат споразумението, слагащо край на войната

Американският президент заяви на заключителната пресконференция на Г-7, че е готов да „бомбардира до основи“ Иран, ако страната наруши споразумението

Плетенчук: За руснаците започва ад!  Готвят се за украински десант в Крим

Плетенчук: За руснаците започва ад! Готвят се за украински десант в Крим

„Ако се наложи, ще проведем всяка операция, необходима за освобождаването на украински Крим“, заяви представителят на украинските ВМС

Макрон похвали срещата на върха

Макрон похвали срещата на върха

„Тази среща наистина ни позволи да се координираме много тясно, за да отговорим на кризите и да работим по големите предизвикателства на нашето време“, добави френският президент.

Коментари (0)