Днес се навършват 19 години от трагичната гибел на руската атомна подводница Курск.
Потъването на „K-141 Курск" се случва по време на най-мащабното учение на руския флот от времето на СССР, което се провежда в Баренцово море.
Според официалната версия, подводницата потъва в резултат от взрив и пожар в торпедния ѝ отсек. Два последователни взрива от мястото ѝ на потъване оттекват през 2 минути и 15 секунди, и са толкова силни, че са записани дори от сеизмографи на Аляска.
Подводницата потъва в събота, 12 август 2000 г., на борда и има 118 моряци.
Установяването на точното ѝ местоположение след потъването отнема повече от 16 часа. Тя е открита на 13 август, но спасителите не успяват да отворят люка.
В хода на засекретеното до 2030 г. руско разследване на причините за потъването на подводницата „Курск" се признава за това, че е имало възможност за спасяване на някои от оцелелите членове на екипажа, но се твърди че има две причини за руския отказ за незабавна помощ от някои страни от НАТО - първата е, че по този начин биха се разкрили конструктивни и други секрети на една от най-модерните руски подводници, а втората и доста по-смущаваща е чисто психологическа, т.е. че оцелелите руски моряци не биха били спестили истината за случилото се.
В Русия и досега критикуват президента Владимир Путин, който не прекрати лятната си отпуска заради трагедията, както и за произнесената с усмивка фраза: "Тя потъна", произнесена в отговор на въпрос на водещия Лари Кинг какво се е случило с подводницата.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.