Гюлер каза, че други около 100 души са били ранени при взривяването на две коли бомби в града, намиращ се в провинция Хатай. Състоянието на 29 души е сериозно, отбеляза той.
Министърът заяви, че две експлозии са избухнали пред сградата на общинската администрация в Рейханлъ в 13,55 ч. Взривовете са били поставени в два отделни автомобила, уточни той.
Според медийни информации сградата на общината е пострадала сериозно. Също така се е срутила намираща се наблизо дървена сграда.
Полицията е взела екстремни мерки за сигурност, посочва електронното издание "Хюриет дейли нюз".
Експлозиите разпалиха страхове, че бруталната гражданска война в Сирия може да се прехвърли през границата към съседни страни.
Същевременно премиерът Реджеп Тайип Ердоган не изключи възможността взривовете да са свързани с мирните преговори, които Турция води с кюрдските бунтовници, посочва АП.
"Преминаваме през деликатен период, започнахме нова ера с процеса на решаване на кюрдския въпрос. Тези, които не могат да преглътнат това, биха могли да предприемат подобни действия", заяви Ердоган за местна телевизия.
"Друг чувствителен момент е това, че провинция Хатай (където избухнаха експлозиите) се намира на границата със Сирия, така че тези действия може да са предприети, за да се предизвика чувствителност", добави турският премиер.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че моментът на смъртоносната атака "не е случайност" и предупреди да не се правят опити за "тестване на турската сила", предаде Ройтерс.
"Никой не трябва да се опитва да изпробва силата на Турция. Нашите сили за сигурност ще вземат всички необходими мерки", посочи Давутоглу пред журналисти в Берлин.
"Много сили може да искат да разрушат мира в Турция. Но никоя от тях няма да успее и ние ще дадем отговор. Ще предприемем адекватни мерки", подчерта той.
От своя страна вицепремиерът Бюлент Арънч заяви, че администрацията на сирийския президент Башар Асад е "обичайният заподозрян" за бомбените нападения в южната турска провинция, предаде АП.
"Знаем, че сирийските бежанци са се превърнали в мишена за сирийския режим", каза той, като добави, че "Рейханлъ не беше избран случайно".
"Смятаме, че Сирийската разузнавателна служба и въоръжените организации са обичайните заподозрени за замислянето и провеждането на подобни дяволски планове", посочи Арънч. Той каза, че Турция би направила "каквото е необходимо", ако се докаже, че Сирия стои зад атаката.
Според базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за човешки права сред ранените при експлозиите в Рейханлъ има и няколко сирийски граждани, предаде ДПА.
В момента Турция осигурява убежище на над 300 000 сирийци, повечето от които са настанени в лагери по 900-километровата граница със Сирия, отбелязва Ройтерс.
През октомври миналата година петима турски граждани бяха убити в граничния град Акчакале, след като изстрелян от сирийска страна снаряд попадна в жилищна сграда, което подтикна Турция да отговори с трансграничен обстрел.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"