7 Декември, 2025

AFP: Реален риск за сблъсък между Русия и Запада

AFP: Реален риск за сблъсък между Русия и Запада

Военните пози и все по-враждебната реторика между Русия и Запада увеличават риска от неочаквано избухване на мащабен конфликт, който нито една ядрена сила не би желал, предупреждават експерти, цитирани от AFP.

След като медии съобщиха, че САЩ се готвят да изпратят тежка военна техника в Източна Европа и балтийските страни, Русия отговори, като обяви, че планира да добави 40 междуконтинентални ракети към ядрения си арсенал. Това бе последната от серия заплахи и случаи на конфронтация, в рамките на които руски самолет прелетя над американски разрушител, а британски изтребители бяха вдигнати, след като два руски военни самолета прелетяха близо до британското въздушно пространство.

Войнственият език и от двете страни засили предположенията, че Русия и Западът са започнали надпревара във въоръжаването в стил Студената война, въпреки че има и една по-непосредствена опасност – случаен сблъсък, казват експертите.

„Смятам, че това наистина е сериозно. Налице е истинско неразбиране на намеренията на отсрещната страна. Мисля, че това важи и за двете страни, но в особено висока степен е валидно за Русия“, казва Кадри Лийк от Европейския съвет за международни отношения. „Има реална опасност Русия да отговори на атака, която се случва само в главата й. Но ще отговори в реалния свят“, казва тя. Лиик е сред експертите, които призоваха за отварянето на пряк „военен“ комуникационен канал между Русия и западните сили, за да се предотврати опасността неволен сблъсък „да ескалира и да прерасне в нещо огромно.

Сподели:

Коментари (0)

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Президентът на Чехия: Всички ние ще загубим, ако Путин победи в Украйна

Президентът на Чехия: Всички ние ще загубим, ако Путин победи в Украйна

Неотдавнашните твърдения за тайни преговори между САЩ и Русия, особено по отношение на предаването на украинска територия на Москва, опасно напомнят на Мюнхенското споразумение от 1938 г.