Въоръжени мъже са нахлули в университета в кенийския град Гариса. При атаката най-малко двама души са загинали, а над 30 са пострадали, от които четирима са в тежко състояние
Нападателите са нахлули в района на учебното заведение и в сградите, където живеят студентите, и са започнали да стрелят безразборно. Според информация на CNN, нападателите са най-малко 10.
Армията и полицията на африканската страна са обградили сградите и се опитват да обезопасят района, който се намира в източната част на страната.
Около 300 студенти са успели да избягат.
Сомалийският клон на терористичната групировка "Ал-Шабаб" е поел отговорност за нападението над университет в Кения, съобщава CNN.
"Харакат ал-Шабаб ал-Муджахидин" (в превод "Муджахидинско младежко движение"), по-известно само като "Ал-Шабаб" е терористично крило на войнствената ислямистка организация ал-Кайда, базиращо се в Сомалия. Официално е признато през 2012 година. Към 2012 година групировката контролира големи площи от южната част на страната, където по някои сведения е наложила строгото спазване на шариата. Войсковият потенциал към май 2011 година е около 14 426 войника.
Терористичната организация Ал-Шабаб е извършила редица нападения в Кения от 2011г. насам, когато кенийските войски бяха изпратени в Сомалия, за да помогнат с екстремистката групировка там.
Най-смъртоносната атака е била насочена към търговския център Westgate в Найроби през септември 2013 г., когато бяха убити 67 души.
"Ал-Шабаб" се бори за създаването на ислямска държава в Сомалия. Организацията е обявена за терористична група, както от страната, така от САЩ и Великобритания.
Още от Свят
Defense Express: Украйна вероятно вече използва ракети ERAM с обсег над 930 км.
AGM-188A Rusty Dagger е оборудвана с турбореактивен двигател, който ѝ позволява да поддържа висока дозвукова скорост по целия маршрут към целта
Антикорупционният орган: От правителството на Орбан трябва да бъдат разследвани за изчезнали милиарди от ЕС
Правителството е похарчило около 10 милиарда евро за три фирми през последните четири години
Бивш външен министър на Русия: За САЩ настъпи най-добрият момент да принудят Путин да прекрати войната
„Путин е безмилостен, но не е самоубиец. Той много по-вероятно ще запази властта си над Русия в международно признатите ѝ граници, отколкото да рискува да предизвика катастрофа с екзистенциални мащаби“, пише Андрей Козирев п