"Въздушните удари няма да доведат до успех срещу „Ислямска държава“, нужна е сухопътна операция. В това отношение аз съм критично настроен към политиката на САЩ, защото няма решение на борбата с тероризма в Сирия с „Ислямска държава“, ако няма войски на земята". Това заяви пред Фокус председателят на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания Алекс Алексиев.
"Американците отказват да направят това и аз поне не съм запознат с един-единствен случай в историята на войната, където военновъздушните сили са спечелили една война сами по себе си“, подчерта Алексиев. Според него основната цел на намесата на Русия в Сирия е политическа, а не военна. Целта е от една страна да се спаси Башар Асад, а от друга – Путин иска да отвлече вниманието от това, че губи в Украйна, допълни експертът.
Според него, Барак Обама е най-слабият президент на САЩ в последните 40 години, защото е прекалено боязлив. В същото време обаче САЩ бягат от сухопътна операция в Сирия, защото американският народ се е пренаситил от мироналагащи операции. „Имайте предвид, че Америка вече 12 години непрекъснато води война. Първо с Афганистан, след това в Ирак. Огромни средства се изляха там, огромни жертви, американски жертви. И наистина има едно чувство, че Америка не желае повече да се опитва да бъде световен полицай”, подчерта Алексиев.
Още от Свят
Унгарският парламент освободи от длъжност президента Тамаш Шуйок
Депутатите от партията „Тиса“ на Мадяр станаха на крака и аплодираха в продължение на половин минута
Кая Калас: Европейската комисия е категорично против завръщането на руските спортисти на международни състезания
Европейската позиция е, че това означава нормализация на руската агресия, което не бива да се допуска
Гърция и Австрия бавят 21-ия пакет европейски санкции срещу Русия
Независимо от това, според върховния представител на ЕС по външната политика Кая Калас, е възможно наведнъж да бъдат санкционирани 250 физически и юридически лица