24 Ноември, 2024

Американски и британски агенти подслушват пътници по време на полети

Американски и британски агенти подслушват пътници по време на полети

Американски и британски разузнавателни агенции са се опитвали да извлекат информация от мобилните телефони на хора, използвали услугите на самолетни компании, включително на Air France.

Това съобщават френски медии, позовавайки се на разпространени от Едуард Сноудън секретни документи, информира "Франс прес".

Програмата е била внедрена в общо 27 самолетни компании, включително Бритиш Еъруес, Търкиш Ерлайнс, Аерофлот, Луфтханза, които през 2012 година разрешиха използването на мобилни устройства по време на полетите.

Френската компания Air France също е била цел на Националната агенция за сигурност на САЩ и на британската GCHQ, тъй като е била разглеждана като потенциална терористична цел.

"Използването на мобилни телефони с интернет връзки в небето е довело до създаването на специални програми от Националната агенция за сигурност и GCHQ", пише френският вестник Le Mond, който има достъп до архивите на Сноудън в партньорство с новинарския сайт The Intercept.

Провеждането на телефонни разговори на пътническите самолети не е възможно, но някои самолетни компании разрешават на пасажерите да се свържат с интернет.

През 2012 г. най-малко 27 самолетни компании са позволили на пътниците да използват мобилни телефони на борда, включително British Airways, Aeroflot, Etihad, Cathay Pacific, Lufthansa и Singapore Airlines.

Но Air France е бил "такъв символ на следене на комуникациите на борда на самолетите, че британската шпионска агенция е използвала рисунка с един от самолетите на компанията, за да се илюстрира как работи прихващането".

От френската самолетна компания коментираха, че не са били единственият обект на следене и че не знаят нищо за тези практики.

Според разпространяваната информация документи от двете агенции описват резултатите като "впечатляващи" програми - кодово име "Thieving Magpie" и "Homing Pigeon", които позволяват информацията да бъде събирана "почти в реално време".

Също става ясно, че е било необходимо самолетът да лети на повече от 3 хиляди метра височина, за да може да бъде шпиониран мобилен телефон. Тайни станции са прихващали сигнала, който е преминавал през сателит.

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс