Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Европейският съюз трябва да сключи споразумения за мигрантите с Египет и Тунис по подобие на вече съществуващата сделка с Турция, предаде "Ройтерс". Меркел допълни и че трябва да бъдат изразходвани повече средства за развитие, за се води ефективна борба с основните причини, предизвикащи миграцията.
През март Брюксел и Анкара подписаха споразумение за връщане на нелегалните имигранти обратно в Турция в замяна на финансова помощ и обещание за безвизово пътуване. В резултат на тази сделка, както и на затварянето на границите по т.нар. балкански маршрут мигрантският поток от Гърция значително намаля. Но според международните хуманитарни организации през последните месеци се наблюдава увеличение на мигрантите, влизащи през Италия, които идват главно от Либия.
Същевременно споразумението с Турция е под въпрос, тъй като обещанията на Брюксел за визови облекчения бяха обвързани с изпълнението на редица условия от страна на Анкара, включително промяна в твърде строгия антитерористичен закон. Но Турция, особено след проваления опит за преврат от 15 юли, отказва да го стори с мотива, че защитата на гражданите й е на първо място. В същото време Турция вече няколко пъти заплаши Брюксел, че ще спре да изпълнява споразумението, ако не получи правото на безвизов достъп до Европа.
Още от Свят
Financial Times: Настъпил е моментът за преговори с Русия, Европа може да помогне
Това пише в авторска си колонка в изданието Самюъл Чарап, ръководител на отдела за Русия и Евразия в аналитичния център RAND Corporation
До Москва се разби руски изтребител от пето поколение: анализатори смятат, че е Су-57Д
По данни на изданието този самолет е извършил първия си полет само два месеца по-рано – на 19 май, което означава, че вероятно все още е бил в процес на летателни изпитания.
The Economist: Русия подготвя китайската армия за евентуална война за Тайван
Изданието отбелязва, че Китай не е участвал във война от 1979 г. и се стреми да компенсира липсата на боен опит, изучавайки съвременните методи на водене на бойни действия