Американски астрономи за пръв път са регистрирали полярно сияние отвъд пределите на Слънчевата система, наблюдавайки кафяво джудже в съзвездието Лира, съобщи Би Би Си, като се позова на сп."Нейчър". При него е регистрирано полярно сияние, предизвикано от магнитосферни потоци, пишат учените от Калифорнийския технологичен институт в статията. Сиянието е до 1 милион път по-ярко от земното северно сияние и повече червено, отколкото зелено на цвят.
Учените са използвали радиотелескопа Very Large Array в Ню Мексико, телескопа Хейл в Калифорния и телескопите на обсерваторията Кек на Хаваите /САЩ/. Обектът на тяхното наблюдение е кафявото джудже LSR J1835+3259, разположено на 18,5 светлинни години от Слънцето, съобщава БТА.
Полярното сияние е оптично явление, наблюдавано в небето над полярните райони на Земята. Образува се вследствие на взаимодействието на заредени частици от слънчевия вятър с магнитосферата. То може да се оприличи на поразително красив танц на разноцветни светлини в небето.
Кафявите джуджета са звезди с маса между 1 и 8 процента от тази на Слънцето. На тях вместо изригвания, подобни на тези на Слънцето, възникват явления, наподобяващи полярните сияния на Земята, предполагат учените.
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"