Австралийският журналист Крис Кени излязъл от кафене „Линдт” минути преди началото на заложническата драма. Той описа в няколко изречения онова, на което е станал свидетел:
„След като полицията дойде и бързо евакуира района, аз се обърнах и видях мъж, който стоеше с лице към прозореца и двете му ръце бяха вдигнати нагоре.
Първо бях облекчен, защото си помислих, че това беше стрелецът, но после осъзнах ужасната истина, че всички клиенти на магазина са изправени срещу прозорците.
От самото начало предположението за взимане на заложници не ми се струваше реалистично– кафене в 9.30 сутринта, намиращо се по средата на града, изглеждаше малко вероятна цел.
Полицията не ни съобщи много, но избута идващите към кафенето клиенти и случайните минувачи назад, докато наоколо се тълпяха хора, които искаха да разберат какво се случва.
След десет минути на място пристигнаха няколко коли с полицаи, носещи бронежилетки и пистолети. Те казаха на колегите си, че спецчастите са по пътя и ще дойдат всеки момент."
Три австралийски медии съобщават, че заложниците в кафене „Линдт” в Сидни са се свързали с тях и са съобщили, че похитителят им има две искания, пише The Guardian:
1. Да говори с министър-председателя на Австралия Тони Абът.
2. В кафенето да бъде донесен флаг на “Ислямска държава в Ирак и Сирия” .
Министър-председателят на Австралия Тони Абът съобщи, че похитителят "показва политическа мотивация”. Абът направи изявление, след като свика среща на Националния съвет по сигурността, който получи информация от властите и полицията на австралийския щат Нов Южен Уелс, където се намира Сидни.
„Този инцидент е изключително обезпокояващ. Много е шокиращо, че невинни хора трябва да бъдат взимани за заложници от въоръжен човек, показващ политическа мотивация. Очевидно снимките от Сидни са били разгледани от хора по цял свят. Получих съобщения от редица международни лидери, които подкрепят Австралия, и им благодаря за куража в този труден ден. Да, денят е труден. Да, този ден ни тества, но досега, както правят австралийците в много ситуации, ние се изправяме срещу предизвикателството”, заяви Тони Абът.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс