7 Декември, 2025

Австрия готова на "война" с ЕС заради свободната търговия с Канада

Австрия готова на "война" с ЕС заради свободната търговия с Канада

Австрия е готова да се конфронтира с други членове на Европейския съюз (ЕС) по повод несъгласието ѝ да одобри споразумението за свободна търговия с Канада, съобщи канцлерът Кристиан Керн. Според него сделката съдържа много от спорните елементи на подобно споразумение, за което Европа преговаря в момента със САЩ.

Натискът идва, докато Европейската комисия (ЕК) иска споразумението да бъде одобрено от 27-те правителства преди срещата на върха ЕС-Канада в края на октомври. За влизането в сила през 2017г. е нужно и съгласието на Европарламента (ЕП).

"Ще е трудно, това ще е следващият конфликт в ЕС, предизвикан от Австрия. Но трябва да сме сигурни, че няма властта да се премести в полза на глобални компании", заяви Керн през телевизия ORF. Тревогите са свързвани основно със стандартите за чистота на храните и правото корпорации да оспорвад правителствени политики, ако сметнат, че определени регулации им пречат.

Социалдемократът смята, че Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) много прилича на Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (TTIP), срещу което вече се обявиха френски и германски министри. Очаква се Керн да разясни австрийската позиция за TTIP на пресконференция в петък.

В сряда активисти от Германия подадоха в Конституционния съд на страната жалба срещу CETA. Неправителствените организации Foodwatch (за защита на потребителите), Campact (за борба с глобализацията) и Mehr Demokratie (за повече участие на населението в политическите решения) събраха 125 000 подписа зад твърдението, че споразумението противоречи на конституцията на страната и върховенството на закона.

СЕТА би трябвало да премахне 98% от митническите тарифи и да позволи търговски спорове да се решават през международни арбитражни съдилища, а не пред националните.

Сподели:

Коментари (0)

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.