26 Декември, 2025

Австрия удължава граничния контрол заради мигрантите

Австрия удължава граничния контрол заради мигрантите

Австрия удължава контрола по границите със Словения и Унгария най-малко до ноември. Австрийски медии са се запознали с писмо по този въпрос на министъра на вътрешните работи Херберт Кикъл, което днес ще получат Европейската комисията и колегите му от другите държави от Шенгенското пространство.
 
Шенгенското споразумение не предвижда граничен контрол, но през 2015 г. Австрия и Германия го въведоха предвид големия брой мигранти в онзи период. По-късно емигрантският поток значително намаля в Австрия (от 88 340 през 2015 на 13 400 през 2018 г.), въпреки това контролът по границите продължава.
 
В писмото си до ЕК и до министрите на вътрешните работи на държавите, подписали Шенгенското споразумение, се изтъква като основна причина за предприетата мярка все още големият брой на нелегални мигранти, които се опитват да стигнат Западна Европа.
 
Освен това, се казва, че в целия Европейски съюз съществува "латентна заплаха от тероризъм", произтичаща от обстоятелството, че след победата над Ислямска държава от районите на бойни действия в Сирия и Ирак в ЕС могат да се завърнат "чуждестранните бойци-терористи".
 
Кикъл пише още, че очаква да има повишен брой на заловени мигранти по Балканския маршрут и подчертава, че мярката за удължаване на граничния контрол е договорена в управляващата в Австрия коалиция. "Погрешен сигнал ще бъде премахването на граничния контрол в такъв момент", се казва в писмото, цитирано от Дарик.
Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят