Лидерът на британската евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж, който стана известен у нас с неприязненото си и ниглежирано отношение към българските мигранти на острова, заяви, че се надява излизането на Великобритания от ЕС да е първата стъпка към разпадането на този блок.
В интервю за в. "Файненшъл таймс" той изтъква, че други европейски лидери "ще направят каквото могат, за да попречат на Великобритания да напусне", защото Брекзитът ще е "първото домино" в разпадането на останалата част на ЕС, смята Фараж. Националистът не крие своята подкрепа за "изчезването" на ЕС.
Коментарите на евроскептичния евродепутат за бъдещето на Европа са сред неговите най-враждебни досега и подчертават колко важни са залозите на британския референдум на 23 юни за бъдещето на членството на Великобритания в ЕС, отбелязва "Гардиън".
Лидерът на ЮКИП води кампания против европейските институции от дълги години, но настоява, че неприязънта му е към ЕС, а не към страните членки. "Не съм антиевропеец, а съм анти това, което се прави в името на Европа", казва той.
Фараж казва, че ратификацията на Договора от Лисабон през 2009 г. е била моментът, който го е настроил против ЕС. "Видях как Европейската конституция бе отхвърлена от французите и от холандците и какво стана? Те бяха напълно пренебрегнати и проектът продължи", заявява той.
Фараж отхвърля песимистичните прогнози за британската икономика в случай на Брекзит.
"BMW, Audi и Mercedes ни продават много коли. Френските винопроизводители ни продават много вино и съм им благодарен за това. Сега търгуваме с ЕС на дефицит от около 80 милиарда лири годишно. Търговията не е нещо, което се прави от бюрократите и политиците", аргументира се лидерът на ЮКИП.
Според допитване на института Опиниум, цитирано от в. "Гардиън", кампанията за Брекзита е набрала инерция и води с 3 процентни пункта над привържениците на оставането в ЕС с 43 на 40 процента.
Референдумът във Великобритания за членството в ЕС - на 23 юни
Резултатите сочат, че лагерът на оставането е загубил 4 процентни пункта в последните две седмици, през които бившият кмет на Лондон Борис Джонсън и министърът на правосъдието Майкъл Гоув неуморно водиха кампания по темата на имиграцията, отбелязва вестникът.
За същия период лагерът на Брекзита е спечелил 3 процентни пункта.
Потенциалът на стратегията на поддръжниците на Брекзита се вижда от отговорите, че 41 процента от анкетираните сочат имиграцията като един от двата най-важни въпроса в решението им как ще гласуват на референдума. 35 процента посочват способността на Великобритания да изготвя свои закони без намеса от ЕС, а 29 процента обръщат внимание на въздействието от напускане на ЕС върху британската икономика.
Половината от анкетираните 2007 души смятат, че имиграцията ще е под по-добър контрол ако Великобритания напусне ЕС, 12 процента са на мнение, че страната ще запази по-добър контрол ако запази членството си, а 24 процента казват, че няма да има съществена разлика.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство