30 Август, 2026

Балтнюз: Български военни ще участват в маневри на НАТО в Латвия през април

Балтнюз: Български военни ще участват в маневри на НАТО в Латвия през април

Български военни ще участват в маневри на НАТО, насрочени в Латвия през април, става ясно от съобщение на министерството на отбраната в Рига, цитирано в латвийското онлайн издание Балтнюз.

От 17 до 30 април в Латвия предстои голямо международно военно учение "Летен щит 14", в което ще вземат участие над 500 военнослужещи от 10 страни членки на НАТО, а също и шведски военни.

В общите маневри на латвийските сухопътни войски, военновъздушните сили, опълчението "Земесардзе" и обединения щаб на националните въоръжени сили ще се включат подразделения от държави, членуващи в алианса и в програмата "Партньорство за мир" - САЩ, Латвия, Литва, Естония, Канада, Германия, Люксембург, Словакия, Румъния, България и Швеция, уточнява Балтнюз.

Учението е организирано с цел повишаване на стабилността и сигурността в региона, укрепване на потенциала и нарастване на доверието, подобряване на сътрудничеството между въоръжените сили на НАТО и участничките в програмата "Партньорство за мир".

Очаква се да бъде подобрено и взаимодействието на латвийските сили за самоотбрана "Земесардзе" с редовната армия и международните й партньори, посочва изданието

Сподели:
 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски

Коментари (0)