22 Април, 2026

Банкери от HSBC провеждали тайни срещи с богати клиенти в 25 страни

Банкери от HSBC провеждали тайни срещи с богати клиенти в 25 страни

Банкери от швейцарския клон на HSBC са провели стотици нелегални срещи със заможни клиенти в 25 страни в опит да открият недекларирани сметки за тях, съобщиха швейцарските медии.

Последните документи в т.нар. афера "Суислийкс" показват, че през 2004 и 2005 г. банкерите са имали поне 1645 срещи в 25 страни с настоящи или потенциални клиенти, съобщиха вестниците "Тагесанцайгер" и "Льо Тан".

Срещите се провеждали в луксозни хотели в Париж и Тел Авив, пиано бар в Антверпен, летището в Поант-Ноар, Конго и лятна резиденция в Копенхаген.

Срещите, провеждани от служители на банката, са законни, ако са протоколни, но не и ако се прави бизнес, като например банката придобива нови средства, или помага на клиентите си да избегнат данъци, съобщават вестниците.

5 от 25-те страни - САЩ, Франция, Аржентина, Испания и Белгия, са започнали съдебни дела срещу швейцарския клон на HSBC. Британски депутати също обявиха, че започва разследване на банковия гигант. Комисията за публичната отчетност към Камарата на общините ще започне разследване по скандала и ще изиска от HSBC да даде нужните сведения, съобщи Би Би Си.

Документите съобщават, че банкерите използвали срещите, за да предложат на клиентите си начини да избегнат европейски данък върху депозитите на европейски граждани.

Данъкът, наречен Европейска директива за спестяванията, влезе в сила през 2005 г.

Тъй като директивата засяга само сметки на физически лица, от швейцарския клон на HSBC предлагали на клиентите си да създадат офшорни компании и да вложат средствата си в тях според документите.

Документите създадоха глобална ударна вълна в понеделник, осветявайки финансовите дела на най-богатите в света и накараха британските законотворци да стартират разследване на лондонската банка. Имената на знаменитости, предполагаеми търговци на оръжие и политици се срещат в документите, но не е задължително това да означава, че те са извършили престъпление.

В списъка с клиенти присъстват имената на пилотите от Формула 1 Михаел Шумахер и Фернандо Алонсо, както и шампионът от Moto GP Валентино Роси. Според информациите в сметката на Алонсо има 42 милиона долара, а в тази на Роси 23,9 милиона долара.

Публикувани през уикенда, документите твърдят, че швейцарския клон на HSBC е помогнал на клиенти в повече от 200 страни да избегнат данъци върху сметки, съдържащи 119 млрд. долара (104 млрд. евро). Ерве Фалчиани, бивш IT специалист, откраднал файловете през 2007 г. и ги предал на френските власти, но досега те не са били обществено достояние.

Международният консорциум на разследващите журналисти получили файловете с помощта на френския в-к "Монд" и ги споделил с повече от 45 други медийни организации по света.

Сподели:

Коментари (0)

Иран:  Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

Иран: Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

32-годишната Махбубе Шабани, е обвинена в „водене на война срещу Бога“ - престъпление, наказуемо със смърт - след като според базираната в Норвегия организация „Хенгау“ е използвала мотоциклета си за транспортиране на ранени протестиращи в Машхад

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Лидерът на „Прогресивна България“ беше поздравен и от премиера на Индия Нарендра Моди.

Заминаването на  Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

Заминаването на Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

„В Белия дом се провеждат допълнителни срещи, в които вицепрезидентът ще участва“, заяви източникът в кратко съобщение, изпратено до АФП.