Банковата система на Украйна се намира на границата на колапса. Най-острият проблем, който стои пред банкерите в момента, е дефицитът на ликвидност.
Само през последните десет месеца клиентите на украинските банки са изтеглили 60 милиарда гривни и 9 милиарда долара от своите депозити, което е съответно 14 на сто и 30 на сто от целия обем на средствата, които гражданите имат по своите сметки, пише "Сегодня.ua".
Причината е в ограниченията, наложени от Националната банка. В съответствие с решението на финансовата институция, след изтичането на срока на депозита, да изтеглят парите си във валутата могат не повече от 15 хиляди души. Изтегляне преди падежа на депозита е възможно само в гривни.
В ситуация, когато националната валута се обезценява всеки ден, никой не иска да рискува спестяванията си във валута, коментира авторът.
Девалвацията засяга не само клиентите, чиито спестявания са обезценени, но и банките. По-рано тази година, делът на депозитите в чуждестранна валута беше 37%, а на 1 декември, въпреки изтичането на депозитите в чуждестранна валута, вече е 47%.
Подобна е ситуацията и с кредитите. Финансовите институции ограничат кредитирането в чуждестранна валута. През януари - ноември банките са намалили кредитния портфейл във валута на 7000,0 милиона щатски долара, но делът на кредитите в чуждестранна валута се разраства поради девалвацията. Ако в началото на годината е 34%, то на 1 декември вече е 50%.
Просрочените задължения са около 30%, признават банкери.
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"