Американският президент Барак Обама отправи апел за европейско единство пред нарастващите популизъм и скептицизъм към Европейския съюз, като призова континента да осъзнае колко много е постигнато, предаде АФП.
В историческа реч в германския град Хановер той противопостави днешния успех на войните и трудностите от миналия век. Обама подчерта:
"Това, което се случва на този континент, има последствия за хората в цял свят. Така че дойдох тук днес, в сърцето на Европа, за да кажа, че Съединените щати и целият свят имат нужда от една силна, процъфтяваща, демократична и обединена Европа".
По думите на Обама, Европа трябва да поеме своя дял от глобалния товар, за да се гарантира международната сигурност. Обама заяви, че военният съюз НАТО и европейските народи като цяло могат да направят повече, за да помогнат на борбата срещу екстремистите от "Ислямска държава".
Американският президент подчерта още, че Западът трябва да продължи санкциите, наложени на Русия заради кризата в Украйна, докато Москва не изпълни напълно т.нар. "споразумение от Минск".
"След всичко, което Европа понесе през 20-и век, не трябва да позволяваме границите отново да бъдат начертани чрез груба физическа сила през 21-ви век. Така че трябва да продължим да помагаме на Украйна с реформите, за да подобри своята икономика, да консолидира своята демокрация и да модернизира силите си в защита на своята независимост", каза Обама и подчерта:
"Искам добри отношения с Русия и съм инвестирал много в добрите отношения с Русия, но ние трябва да оставим в сила санкциите срещу страната, докато Москва не изпълни напълно споразуменията от Минск, за които канцлерът Меркел, президентът Оланди и други работиха усилено, за да осигурят път за постигането на политическо решение на този проблем. В крайна сметка, пламенно се надявам, че Русия ще разпознае, че истинското величие не идва като тормозиш съседите си, а като работиш със света, което е единственият начин за постигането на траен икономически растеж и напредък за руския народ".
Още от Свят
Джонсън: Всяко прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна
Австралия: Забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, Tik Tok: разочаровани сме
Фирмите за социални медии, които са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за неспазване на изискванията, определиха закона като „неясен“, „проблемен“ и „прибързан“
Полицията стреля с гумени куршуми и сълзотворен газ срещу протестиращите в Грузия
Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани