14 Януари, 2026

Белият дом се подготвя за частично спиране на работата на правителството

Белият дом се подготвя за частично спиране на работата на правителството

Доналд Тръмп

Ябълката на раздора между Тръмп и демократите е стената срещу мигрантите

Белият дом и някои федерални агенции са започнали превантивно да се подготвят за възможно частично спиране на работата на правителството заради разногласия преди изтичането на крайния срок за гласуване на финансирането на администрацията в края на идната седмица между президента на САЩ Доналд Тръмп и демократите в Конгреса по въпроса за стената по границата, съобщава в. "Вашингтон пост". Лидерите от Републиканската партия не успяват да намерят краткосрочна алтентатива, която да избегне спирането на работата на някои агенции, което може да стане на 22 декември, ако не бъде постигнато споразумение. Представители на Белия дом дадоха да се разбере, че няма да подкрепят една- или двуседмична мярка за избягване на спирането на работата. Някои републиканци в Конгреса подкрепят такова решение, предава БТА.

Две години след като Тръмп спечели президентските избори в САЩ, почти всяка оглавявана от него организация през последното десетилетие е подложена на разследване, пише в. "Вашингтон пост". Срещу частната компания на Тръмп са внесени граждански искове относно нейния бизнес с чужди правителства и се водят щатски разследвания за нейните данъчни практики. Предизборната кампания на Тръмп от 2016 г. е разследвана от специалния прокурор Робърт Мълър за съглашателство с Русия.

Разследването за руската намеса в изборите, водено от Мълър, вече доведе до признаване на вина от бившия ръководител на кампанията и от четирима съветници. Комитетът, подготвящ встъпването в длъжност на Тръмп, е разследван от Мълър за незаконни чужди дарения. Този въпрос ще бъде по-подробно проучен следващата година и от комисията по разузнаване в Камарата на представителите на американския Конгрес, в която демократите спечелиха мнозинство на междинните избори през ноември. Благотворителната организация на Тръмп е съдена от щата Ню Йорк, обвиняващ я в "постоянно незаконно поведение". Всичко това подсказва, че третата година на власт за Тръмп може да премине в съдебни проблеми, се казва в публикацията. На всичките тези все по-сложни съдебни проблеми обаче Тръмп реагира с едно и също просто обяснение. В редица туитове той написа, че става дума за "лов на вещици".

Сподели:

Коментари (0)

Дания вдига щит над Гренландия: Копенхаген иска по-силно присъствие на НАТО в Арктика

Дания вдига щит над Гренландия: Копенхаген иска по-силно присъствие на НАТО в Арктика

Датският министър на отбраната изтъква, че ще бъде засилено военното им присъствие в Гренландия, а диалогът със САЩ продължава да бъде много активен

Уиткоф и Кушнер се готвят за среща с Путин в Москва за мира в Украйна

Уиткоф и Кушнер се готвят за среща с Путин в Москва за мира в Украйна

Според събеседници на Bloomberg, срещата може да се проведе този месец. Плановете обаче все още не са окончателно потвърдени и сроковете може да бъдат променени.

НАБУ разследва корупция в Радата: изплува името на Юлия Тимошенко

НАБУ разследва корупция в Радата: изплува името на Юлия Тимошенко

Разследването е за предлагане на неправомерна облага срещу гласуване по законопроекти, а източници сочат лидера на „Баткивщина“