24 Ноември, 2024

Бесарабските българи: България твърдо да заяви подкрепа за правата ни

Бесарабските българи: България твърдо да заяви подкрепа за правата ни

България твърдо да заяви своята подкрепа в полза на реформите в Украйна, които предвиждат защита правата на българите тук, според Конституцията на Украйна, международни правови документи, актове, договори и др. Това написаха в писмо нашите сънародници от Дружеството на бесарабските българи "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Болград, Украйна, подписано от неговия председател И. Половнюк,

Те са изпратили писмото си до външния министър Даниел Митов, който заедно с президента Росен Плевнелиев е на официално посещение в тази страна. „Днес,когато държавата Украйна преживява драматични дни,преминава трънливия път на своята история, пред етническите българи - граждани на тази държава, в пълен ръст се издигат куп проблеми, които очакват с десетилетия своето разрешаване, се казва в писмото.

Ето и пълния му текст:

Като държава от Европейския Съюз, член на авторитетни международни организации, България има правото да защити своите сънародници, които по една или друга причина живеят извън пределите на българската държава. Само в рамките на международни документи, подписани и ратифицирани от Украйна, българите тук виждат решение на своите проблеми.

България като пълноправен член на международната общност днес има уникална възможност да подпомогне държавата Украйна да се интегрира в европейските институции, да стане модерна страна, според цивилизационния си избор.

Затова, ние , българите от Бесарабия,Таврия и от Украйна като цяло молим: Българите тук да реализират правото си на пълноценни граждани на Украйна, да имат възможност за интегриране в структурите на изпълнителната и законодателната власт в Украйна, пропорционално според числеността си и икономическия принос.

Компактно исторически сложили се територии в Бесарабия и Таврия да са в една административна единица, където българите да имат възможност да реализират правата си според законите на Украйна и задълженията си.

Да се запази Болградски район, а българските села край него да имат възможност според административната реформа в Украйна да са единни,обединени. Да се разреши въпросът около референдума на 01.12.1991 година в полза на Болградски национален окръг, който е проведен заедно с референдума за независима Украйна. Да се възстанови логистичната връзка между Украйна и България по линията Измаил - Силистра, по река Дунав. Да се утвърдят български консулски дни в град Болград, както и приемни часове всеки месец.

По време на изборите в Украйна България да делегира свои наблюдатели в избирателните окръзи,където българите гласуват според мнозинството си . Границите на избирателните окръзи да съвпадат с границите на административните единици, където българите са представени компактно. Въпросът за Статута на историческата българска Болградска гимназия да се разреши в рамките на Споразумението между България и Украйна от 2001 г.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства