24 Ноември, 2024

Бивш премиер на Швеция: Имигрантите могат да помогнат за икономиката на Европа

Бивш премиер на Швеция: Имигрантите могат да помогнат за икономиката на Европа

Имигрантите могат да допринесат за икономиката на Европа. Не трябва да затваряме границите си и да строим огради. Ако накараме механизмите за интеграция да работят по-добре, ще преодолеем разделението сред страните членки на ЕС. ако бъдат интегрирани, имигрантите могат да допринесат за икономиката на Европа ". Това заяви бившият премиер и външен министър на Швеция Карл Билд на Четвъртата среща на високо равнище ЕС-Югоизточна Европа.

Той е категоричен, че проблемът с наплива на имигранти в Европа е много по-сложен от икономическата криза и дори гръцкия казус, тъй като влияе директно върху живота на гражданите на страните членки. Решението за разселване на 160 000 имигранти е необходимо, но не решава фундаментално въпроса", заяви Билд. Той допълни, че от ключово значение за намиране на изход от кризата е сътрудничеството с Турция, както и намирането на начин, който да накара механизмите за интеграция да проработят. По думите му, това би помогнало да се сложи край на караниците в съюза и притесненията на някои от страните членки.

"Разбирам напълно страховете на някои от държавите. Ако сте например страна като Естония, която е с население малко над 1 милион души и прочетете във вестника, че 1 милион имигранти са се отправили към Европа, това няма как да не ви стресне. Въпреки това смятам, че Европа ще се справи с този проблем и че това ще доведе до по", обясни Билд.

Карл Билд посочи и положителните страни от имиграцията, давайки пример със собствената си страна. "През 90-те години ние приехме около 100 000 бежанци от Босна и Херцеговина. Това не мина гладко и безпроблемно, но днес те са също толкова добре интегрирани като всеки друг член на шведското общество и се представят дори над средното ниво на пазара на труда. Анализите показват, че Швеция е спечелила от създадения плурализъм. Имигрантите, особено тези от Азия, показват по-висок предприемачески дух и по-голяма готовност да стартират бизнес в сравнение със средностатистическия швед".

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.