Близо 700 000 души са получили разрешение да останат във Великобритания след Брекзит, съобщиха от Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство, предава електронното издание на „Дейли мейл“.
Около 166 900 души са се обърнали към правителствената схема за уреждане на европейски граждани през май, за да осигурят статута си след Брекзит, сочи статистиката.
Към 31 май общият брой на заявленията, откакто схемата беше открита, е 788 200, като 668 000 от тях са одобрени, според съобщение на Министерството на вътрешните работи.
От тях 66% са получили установен статут и 34% са получили предварително установен статут.
Министърът на вътрешните работи Саджид Джавид заяви пред парламента на 10 юни, че броят им е нараснал до над 800 000, а почти 700 000 души са успели.
Както за гражданите на ЕС, схемата е отворена за граждани на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, които са в Европейското икономическо пространство (ЕИП), но не са членки на ЕС, както и тези от Швейцария. На успелите кандидати се предоставя имиграционен статут, потвърждаващ правото им да продължат да живеят и работят във Великобритания за неопределено време.
Хората, които са живели непрекъснато в страната в продължение на пет години, могат да получат установен статут. Хората с по-малко от пет години пребиваване могат да придобият предварително установен статут, който по-късно може да бъде преобразуван в установен статут.
![Близо 700 хил. европейци с разрешения да останат във Великобритания след Брекзит](/static/downloads/uploads/Images_3/B/brexit654.jpg)
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца