Министерството на правосъдието на САЩ разследва как най-голямата немска банка - Дойче банк е проверявала извършването на сделки за около 6 милиарда долара, чрез които е възможно да са изнасяни пари от Русия към Запада, пише „Блумбърг”. Немският трезор също извършва разследване на действията на своя офис в Русия, където са регистрирани десетки „огледални сделки” между Москва и Лондон. Много от имената на клиентите на банката в Русия са познати като хора от близкото обкръжение на руския президент, в това число роднини и двама негови отдавнашни приятели, Аркадий и Борис Ротенберг.
Братята забогатяха неимоверно чрез спечелени огромни държавни поръчки и в момента се намират под санкциите на ЕС и САЩ. Засега няма признаци Ротенбергите да са под следствие, защото не е ясно дали и колко от техните „огледални сделки” са законни и колко - не.
Самото понятие „огледална сделка” означава, че клиентите използват валута на един пазар- руски рубли в Москва, за да купят ценни книжа и акции на друг пазар- Лондон. В този случай придобити в руска валута пари от сивата икономика или други незаконни източници, се изпират и излизат чисти във Великобритания.
Дойче банк не дава подробности около своето разследване, а представителите на братя Ротенберг отричат, че са извършвали незаконни трансфери. Кремъл също официално заяви, че това са необосновани обвинения.
Според високопоставен руски чиновник, Владимир Путин е наясно с разследването на Дойче банк и обвиненията срещу Ротенберг, като това буди неговата тревога ,че може да се стигне до международен скандал.
Двамата братя са част от най-близкото обкръжение на руския президент и дори играха с него в хокейния мач навръх рождения му ден. През 2011 година Аркадий Ротенберг се опита да сключи чрез московския офис на щвейцарската банка UBS две „огледални сделки”, но банката отклони това.
Състоянието на двамата братя се изчислява на около 4-6 милиарда долара (през 2014 година), придобито е предимно с договори с големите руски държавни компании като „Газпром” и някои от петролните руски гиганти. Парите им изцяло са събрани в периода на президентството на Владимир Путин.
Разследването на Министерството на правосъдието на САЩ и вътрешното разследване на Дойче банк трябва в следващите месеци да дадат отговор на въпроса- има ли пране на пари и избягване плащането на държавни данъци при тези сделки и ако да-кои са хората, облагодетелствали се от това.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков