Британски политици осъдиха заплахите на лондонското полицейско управление да съди журналисти, които публикуват каквито и да са изтекли поверителни документи, оказали си в тяхно притежание след дипломатическия скандал с британския посланик в САЩ, предадоха ДПА и БТА.
Лондонската полиция съобщи вчера, че е започнала разследване на изтичането на поверителна дипломатическа кореспонденция, което доведе до оставката на посланика на страната в САЩ Ким Дарък. В бележките, публикувани от британския в. "Мейл он сънди", дипломатът определя администрацията на американския президент Доналд Тръмп като неспособна. След това Тръмп нарече Дарък "глупав" и "чалнат".
В сряда британският посланик в САЩ подаде оставка.
Скотланд ярд съобщи, че разследването е поверено на антитерористичния му отдел, тъй като става въпрос за криминално нарушаване на закона за държавната тайна. Заместник-началникът на лондонската полиция Нийл Басу призова отговорните за изтичането на поверителна информация да се предадат, като предупреди, че публикуването на каквато и да е част от останалите изтекли документи "може да се окаже криминален въпрос".
"Бих посъветвал всички притежатели, редактори и издатели на социални и традиционни медии да не публикуват изтекли документи, които може би са вече в техни ръце или може да им бъдат предложени, а да ги предадат на полицията или да ги върнат на законния им притежател - правителството на Нейно Величество", посочи Басу в специално изявление.
Двамата претенденти за следващ британски премиер - сегашният външен министър Джереми Хънт и фаворитът в надпреварата Борис Джонсън обаче изразиха несъгласие с тази позиция на силите на реда.
Хънт написа в Туитър, че полицията и в правото си да разследва изтичането на поверителни документи, но добави: "Категорично защитавам правото на пресата да публикува тези изтекли документи, ако журналистите там ги получат и ако преценят, че това е в интерес на обществото: това им е работата".
Джонсън, на свой ред, излезе с аналогичен коментар. "Не можем да приемем за правилно вестници или която и да е друга медия, публикуваща такива материали, да се окаже под ударите на правосъдието", каза той, като добави, че изтеклите документи, макар и да създават неловка ситуация, не представляват заплаха за британската национална сигурност.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"