24 Ноември, 2024

Британците ни цакат с нови такси, посолството ни иска обяснение

Британците ни цакат с нови такси, посолството ни иска обяснение

 

Българският посланик в Лондон Константин Димитров е поискал от британските власти спешно разяснение на мотивите за направените промени и липсата на разумно предизвестие при обявяване на таксите, които се отнасят за граждани на България.

Въвеждането на тази такса й е станало с решение на британския парламент от 1 юли 2013 г., според което издаването на документи за граждани от Европейското икономическо пространство (ЕИП), потвърждаващи статута им съгласно европейското законодателство, става платено. Всички заявления, получени след тази дата, трябва да са придружени с документ за внесени 55 паунда, иначе ще бъдат отхвърлени.

За гражданите на България и Румъния таксата се въвежда при кандидатстване за регистрационни сертификати с формуляри BR1, които се отнасят за престой на студенти, самонаети, самоиздържащи се, както и за членове на семействата на лица, които имат право на работа в Обединеното кралство. Тя важи и за кандидатстващи с формуляри BR5 и BR6, които са за граждани на държави извън ЕИП, но са част от семействата на работещи легално във Великобритания българи и румънци.

Промяна има и във формулярите за висококвалифицирани лица (BR2), за работна карта (BR3) и за роднини на лица с работна карта (BR4), но за тях услугата по издаване на сертификат остава безплатна.

55 паунда ще трябва да плащат обаче всички граждани на ЕИП, включително българи и румънци, които кандидатстват за разрешение за постоянно пребивавене във Великобритания с документ EEA3.

Още през февруари британското вътрешно министерство съобщи, че ще въведе такса от 55 паунда за европейски граждани, които искат да си извадят документ за пребиваване в страната. Намерението им бе определено от правозащитници като противоречащо на европейската директива за свободно движение, но обяснението на Лондон бе, че платените сертификати по принцип не са задължителни, а са за улеснение на притежателите им при общуване с местните власти.

На практика повечето социални и здравни служби обаче изискват документ, доказващ правото ти на престой в страната, за да ти предоставят услуга.

 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.