"Истинската причина страните от НАТО да увеличат разходите си за отбрана е политиката на Владимир Путин, а не Доналд Тръмп, който се хвали, че това е негова заслуга", коментира пред Bloomberg директорът на Carnegie Europe Томаш Валашек.
След срещата на високо равнище на НАТО Тръмп заяви, че благодарение на неговите усилия и натиск разходите на Алианса са се увеличили с 40 милиарда долара.
Но, по думите на Валашек, "на страните от източния фланг на НАТО не им трябваше Тръмп, за да увеличат разходите си за отбрана".
"Страните от НАТО решиха да увеличат военния си бюджет дълго преди Тръмп да дойде на власт и това беше свързано с агресивната политика на Владимир Путин. Скокът в увеличаването на разходите за самолети, кораби и бронетехника започна още през 2014 година, когато Русия незаконно анексира украинския Крим", смята експертът.
Валашек коментира, че нахлуването във въздушното пространство на НАТО на руски самолети, кибератаките срещу правителствени и военни обекти, военните учения на Русия на границата с Балтийските страни са се превърнали в сериозни предизвикателства пред сигурността на страните от източния фланг на НАТО.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски