24 Ноември, 2024

Credit Suisse замрази сметки на руски граждани на стойност 5,1 милиарда долара

Credit Suisse замрази сметки на руски граждани на стойност 5,1 милиарда долара

Credit Suisse и други швейцарски банки блокираха над 1 милиард франка, собственост на олигарха Виктор Векселберг, а друг руски милиардер - Олег Дерипаска беше принуден да се откаже от реактивен самолет взет на лизинг от Credit Suisse

Швейцарската банка Credit Suisse замрази активи, собственост на руски граждани, на стойност 5,1 милиарда долара.

Както се казва в официално изявление на банката, цитирано от агенция Reuters, мярката е в отговор на въведените санкции срещу руски граждани за различни нарушния на международното право, предимно за участие в анексията на Крим, агресията в Грузия и Украйна, войната в Сирия на страната на Башар Асад, попадащи под ударите на закона Магнитски, както и в намесата в американските избори и отравянето на Сергей Скриптал във Великобритания.

"Credit Suisse винаги е сътрудничила с международните регулатори за спазването на международните санкции", се казва в изявлението, като се добавя, че блокираните капитали са с "руски призход".

Припомняме, че още през юни Credit Suisse и други швейцарски банки блокираха над 1 милиард франка, собственост на олигарха Виктор Векселберг, а друг руски милиардер - Олег Дерипаска беше принуден да се откаже от реактивен самолет взет на лизинг от Credit Suisse.

Още две големи щвейцарски банки - UBS и Julius Baer без да споменават цифри, заявиха, че замразяват руски капитали.

По оценка на Руската централна банка през 2017 година в швейцарски банки е имало около 6,2 милиарда долара в "руски сметки" или 14% от изтичащите от Русия капитали.

Превод: Faktor.bg


Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.