Принципите на социалната държава не са радикални и американските гласоподаватели ще гласуват срещу огромните неравенства в страната. В това е убеден Бърни Сандърс, един от евентуалните кандидати за президент на Демократическата партия в САЩ, цитиран от АФП.
Независимият сенатор от Върмънт се описва като „демократичен социалист”, което остро противоречи на традиционния двуполюсен модел „демократи-републиканци” на надпреварата за Белия дом.
Сандърс защити твърдо левите си убеждения по време на излъчено по телевизията събитие в Университета в Де Мойн, Айова - щатът, откъдето на 1 февруари ще започнат предварителните избори, в които симпатизантите на Демократите ще изберат партийната кандидатура.
Сандърс е основният подгласник на фаворита в надпреварата Хилъри Клинтън, която води в националните проучвания, но в Айова двамата са много близко един до друг. Далеч зад тях е третия партиен кандидат - бившият губернатор на Мериленд Мартин О’Малей.
„В различни страни по света, в Скандинавия и в Германия, моите идеи не са радикални”, заяви Сандърс, имайки предвид плановете си за обществено здравеопазване, обуздаване на Уол Стрийт и осигуряване на държавни заеми за студенти. „Не можем да продължаваме да имаме правителство, доминирано от милиардерските кръгове и Конгрес, който работи в интерес на хората на върха и игнорира работещите семейства”, допълни Сандърс.
Сенаторът, който е на 74 години, е решен да се справи с неравенството в нацията. Според него най-богатите 0,1% от американците притежават състояние, колкото 90% от сънародниците им.
„Ако хората искат да ме критикуват, хубаво. Аз искам да се справя с алчността и корпорациите и Уол Стрийт и ще защитавам средната класа”, убедено заяви Сандърс, критикуван че иска да разшири присъствието на държавата в САЩ – световната Мека на частната инициатива.
По думите на социалиста от Върмънт, успехът на кампанията му, която не е финансирана от големи корпорации, показва, че „засяга болните места” на обществото.
„Имаме нужда от политическа революция, в която милиони хора да се изправят и да кажат, че правителството принадлежи на всички ни, а не на малцина”, убеден е Сандърс.
Той настоя, че няма нищо лично срещу Хилъри Клинтън, но определи като "външнополитическата грешка с най-много последствия в модерните времена" решението на Сената да одобри войната в Ирак през 2002г. Клинтън също беше част от Сената при ключовото му решение.
Бившият държавен секретар се яви отделно от основния си конкурент пред избирателите в Айова. Тя похвали Сандърс, че е влял енергия в надпреварата и е започнал диалог по конкретни политики, вместо двамата просто да си разменят обиди, както правят кандидатите на Републиканската партия.
„Но вярвам, че ще съм по-добрият кандидат на Демократите и по-добрият президент”, заяви Клинтън в Айова, като призна грешката си при одобрението на войната в Ирак и изтъкна големия си външнополитически опит.
"Америка търси нови лидери на хоризонта", заяви третият кандидат О’Малей, който призова привържениците си в Айова да не се предават, въпреки малките му шансове.
„Не можем да търсим спасението на блокираната, неработеща национална политика в стари идеологии или стари имена”, смята най-младият кандидат на Демократите.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства