Ден за размисъл във Франция. Утре французите избират своя нов президент. Изборът е между 11 кандидати. Петима от тях имат шанс да достигнат до финалната битка.
Дни преди вота социолозите прогнозираха оспорвано състезание, защото разликата между първите четирима е в рамките на 3-4%. След като президентът Франсоа Оланд реши да не се кандидатира за нов мандат, социалистите издигнаха кандидатурата на Беноа Амон. Според социологическите проучвания обаче, Амон не се нарежда сред тримата с най-голям шанс да достигнат до балотажа.
Кандидатът на другата голяма партия във Франция - "Републиканци", Франсоа Фийон започна да губи популярност, след като в разгара на предизборната кампания получи обвинение за това, че е назначил жена си фиктивно на работа.
Марин льо Пен -лидерът на крайно дясната "Национален Фронт", също беше замесена в скандал. Срещу нея започна разследване за това, че е наела свои съпартийци, на които е плащала със средства на Европейския парламент, предназначени за заплати на помощници на евродепутати.
През март Европарламентът свали имунитета ѝ заради снимки и клипове на обезглавявания на ИДИЛ, споделени от нея в Туитър. Днес социолозите я поставят на второ място в надпреварата.
През последните седмици на първо място, макар и с малка преднина, е центристът Еманюел Макрон. Според последните проучвания се очаква той да получи около 23 процента от гласовете=
Изборите във Франция не са само вътрешнополитически казус в Европа. Те са част от процеса на промяна на ЕС, който засега виждаме само като дезинтеграция след референдума във Великобритания. Неговото финансово отражение в глобален мащаб е дори от по-голямо значение, коментира анализаторът Цветослав Цачев
Не знаем дали еврото има бъдеще или еврозоната ще се фрагментира според рисковите държави в нея. Нито какви ще бъдат икономическите взаимоотношения вътре в ЕС и с Великобритания след Brexit. Или дали Гърция ще избегне нова дългова криза с подкрепата на ЕС . Изборите във Франция са нещо подобно на Brexit и президентския вот в САЩ взети заедно и умножени по две. При всички имаме сравнително слаби движения на пазарите преди това, заедно с голяма доза непредсказуемост на събитията, която всъщност се оказа недостатъчно добре оценена от инвеститорите.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства