По-рано страната използваше учебния Як-52 за унищожаване на руски дронове
Още един "изтребител" в стил от времето на Първата световна война започна да действа в небето над Украйна. На публикуваните в мрежата снимки обърна внимание Forbes.
"Това е най-малко вторият Як-52, който ловува дронове над Украйна", отбелязва изданието.
На кадри от руски безпилотник се вижда ярко разрисуван украински Як-52. Съдейки по тях, самолетът се използва като "платформа" за сваляне на БПЛА със стрелково оръжие.
Як-52 на фронта – основни новини
Припомняме, че миналата година УНИАН съобщи, че Силите за отбрана свалят руски БПЛА, използвайки учебни Як-52. Един от тези "изтребители" попадна в кадър на дрон Zala.
През юни 2024 г. в публичното пространство се появиха кадри, въз основа на които може да се заключи, че екипажът на Як-52 е унищожил дотогава шест БПЛА "Орлан-10" и поне няколко дрона Zala.
Освен това се съобщаваше, че руснаците са "много изморени" от малкия самолет, който успешно води въздушни боеве срещу руските БПЛА. Те обаче не могат да направят нищо срещу него, тъй като е изключително трудно да се порази малка цел с ракета от голямо разстояние.
"И дори ако повредите Як-52, например чрез таран с дрон, екипажът все пак ще може да приземи самолета", отбелязват западни специалисти
Още от Свят
The Washington Post: Пентагонът тайно призна, че вече не е способен да защити Израел
Американските разрушители в източната част на Средиземно море от години участват в защитата на Израел.
Конгресмен: САЩ все още обсъждат с Украйна предаването на технологии за Patriot
„Смятам, че това е изключително важно и призовавам президента и Пентагона да действат възможно най-бързо“, каза той.
Шефът на "Росатом" твърди: ВСУ нанесоха удар с дрон на няколко метра от реакторното отделение на Третия енергоблок на Запорожката АЕЦ
Лихачов изрази надежда, че генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) скоро ще посети Запорожката АЕЦ и град Енергодар, за да се запознае на място със случващото се та