Британският премиер Дейвид Камерън отрече да извлича каквито и да е ползи от офшорката на баща си Иън Камерън на Бахамите. Той направи това по време на реч, свързана с оставането на Острова в ЕС. Министър-председателят бе категоричен, че доходът му идва от заплата,спестявания и наем, взиман за фамилното им жилище, пише "Дейли Мейл".
„Нямам никакви акции, нито тръстове, нито офшорки –нищо от това”, заяви Камерън, след като многократно бе питан за обяснение. Малко по-късно представители на парламента искаха повече прозрачност от Камерън за приходите му. От „Даунинг стрийт” заявиха, че финансовите въппроси на премиерското семейство са „лични работи”. По време на речта си в Бирмингам Камерън заяви: „Има две неща, за които съм отговорен – моите финанси и данъчната система на Обединеното кралство. И що се отнася до финансовите въпроси, нямам акции, офшорки. Имам заплата, имам някакви спестявания, за които взимам лихви и имаме къща, в която живяхме преди и която сега даваме под наем”.
Госпожа Камерън притежавала само акции, свързани със земя на нейния баща. Иън Камерън притежава офшорка, регистрирана на Бахамите. Това стана ясно от изтеклите „Досиета от Панама“, както по-рано писа „Новини Лондон”. Фондът носи името на семеен наследствен дом в Абърдийншър. В Blairmore Holdings Inc са наети само бахамски жители и тя не е плащала никога данъцу във Великобритания. Фондът е имал около 50 служители от Карибите, които са били натоварени с подписването на документите и са имали позиции като ковчежник и секретар. Измежду тях е и вече покойният свещеник Соломон Хюмс, който е бил и зам.-директор на фонда. Офшорката е основана в началото на 80-те години на миналия век и съществува и до днес, след смъртта на Иън Камерън през 2010 г.
През 2012 г. фондът се е преместил от Панама в Ирландия и в момента работата му се регулира от европейското законодателство. В момента Блеърмор управлява повече от 22 млн. паунда, пишат британски медии. Разкритията поставят британския премиер в много неприятна ситуация, тъй като той има репутацията на яростен противник на данъчните измами. Освен това именно Великобритания насочи вниманието към проблема с данъчните оазиси през 2013 г., а от кабинета обявиха, че Лондон прави постъпки да убеди своите отвъдморски територии, много от които са данъчни оазиси да създадат регистри на лицата, които притежават компании в техните юрисдикции.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство