Днес американското Министерство на финансите ще представи пред Конгреса така нареченият "Кремълски доклад" - списък с руски физически и юридически лица, приближени до президента Владимир Путин, които подлежат на персонални санкции и замразяване на активите им в САЩ, съобщава www.foreignbrief.com.
Голяма част в списъка заемат големи банки и техни дъщерни фирми: Внешторг банк(която разполага със собственост и в България-бел. ред. ), "Сбербанк", "Банк Москвы", "Внешекономбанк", "Росселхозбанк", "Росексимбанк", "Глобекс", "Проминвестбанк". В списъка са и голяма част от държавните нефтени и газови компании, включително дъщерните фирми на "Роснефт" и "Газпром". Има и компании, свързани с отбраната ("Росборонекспорт" и концерните "Авиаприборостроение" и "Орион"), а също така частни - "Сургутнефтегаз" на Владимир Богданов и дъщерните предприятия на "Новатек" на Леонид Михелсон.
В списъка е включена и Частната военна компания (ЧВК) "Вагнер".
Сред физическите лица има много, свързвани с президента Владимир Путин: Пьотър Колибин, Аркадий, Борис и Роман Ротенберг, Кирил и Юрий Ковалчук.
Освен тях, в списъка фигурират и много чиновници (вицепремиерите Дмитрий Рогозин и Дмитрий Козак, Сергей Глазев) и депутати (председателите на Държавната дума и на Съвета на федерацията Вячеслав Володин и Валентина Матвиенко, заметстник-председателят на Думата Сергей Неверов, депутатът Наталия Поклонская).
Според публикуваните критерии в "кремълския доклад" трябва да попаднат руски граждани, които открито или скрито са причастни към агресивните действия на путинския режим: намеса в президентските избори в САЩ, военната агресия срешу Грузия и Украйна, бомбардировките на мирно население в Чечня и Сирия, а също така в убийствата на руски опозиционери, журналисти, правозащитници и активисти.
Посочените в доклада руски физически и юридически лица няма да могат да сътрудничат с физически и юридически лица от САЩ. Експерти прогнозират, че лицата от "кремълския доклад" няма автоматично да станат обект на нови санкции, но "ще имат затруднения, включително и в бизнес отношенията си с ЕС".
По този повод, изпълнителният директор на руската Внешторг банк е заявил пред "Файненшъл таймс", че нови санкции срещу руски физически или юридически лица в Москва ще бъде прието като "обявяване на война", а Герман Греф, изпълнителен директор на държавната "Сбербанк" е коментирал, че нова ескалация на санкциите ще направи "Студената война да изглежда като детска игра".
Според американски медии, докладът ще има две части-секретна и публична. "Кремълският доклад" няма да бъде представен пред медиите, но се очаква информация за лицата в него да се появи веднага след слушанията в Конгреса.
Политологът и публицист Андрей Пионтковски твърди, че частните средства на руснаци в САЩ възлизат на 1 трилион долара.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства